פרופ' אורית נוטמן-שורץ השתתפה בכנס בפראג

פרופ' אורית נוטמן-שורץ, מרצה בכירה בבית הספר לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית ספיר, השתתפה בכנס בינלאומי על אזרחים ומלחמה שנערך בפראג

בכנס נטלו חלק למעלה ממאתיים אנשי טיפול ממדינות כמו אנגליה, גרמניה, טורקיה, רומניה, סוריה, אוקראינה, צכיה וישראל, המתמקדים בטיפול אישי וקבוצתי.

הכנס התמקד בסבל ובמתן התייחסות הומנית למרות המלחמה, בחשיבות המעבר לעשייה ותקווה על פני קורבנות וחיזוק תחושות של סבל. מושגים כמו תקווה, אסקפיזם ועדות קיבלו תובנות חדשות במסגרת הרצאות, עבודה בקבוצות בינוניות ובקבוצה גדולה, שהוותה למעשה מליאה דינמית של משתתפי הכנס. מרחבים אלו חשפו את המשתתפים לתפקיד טראומות העבר, זיכרונותיהם ותקפותם לצד אירועים קשים בהווה וניעות המטפלים והמטופלים בין מרחבים אלו: בין זיכרון, לחוויה, בין עבר לעתיד בין היות ועשייה. 

הרצאתה של פרופ' נוטמן-שורץ התמקדה בטיפול אישי קבוצתי וחברתי על רקע של מציאות טראומטית משותפת. ההרצאה חשפה את השומעים למושג "מציאות טראומטית משותפת", שהינו מושג חדש יחסית ופותח על ידי פרופ' נוטמן-שורץ ועמיתיה, לצד דוגמאות מתוך הטיפול האישי, הקבוצתי והחברתי שנתנו יחד עם עמיתתה גב' שרית שי מבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב. באמצעות סרט ותיאורי מקרה המשיגו הדוברות את המושג "מציאות משותפת" לרמה האופרטיבית הקלינית והאנליטית.

הרצאות נוספות, שפתחו את הכנס, ניתנו על ידי שני אנשי סיוע הומניטרי מצ'כיה שעבדו בסוריה. השניים העידו על מהפך אישי שעברו מאסירי המשטר הקומוניסטי לאנשים העוסקים בחקר מלחמה ושלום ובטיפול הומניטארי.

הכנס נערך בשיתוף מכון רפאל לסובלנות ושלום, המכונים לאנליזה קבוצתית ולפסיכותרפיה בת זמנינו מתל אביב בחסות הסניף המקומי בפראג של אוניברסיטת ניו יורק. תוצריו עתידים להתפרסם בספר שיתורגם לשלוש שפות בעברית, אנגלית ובצ'כית.

לצד הכנס נערכה פעילות קהילתית משותפת עם הקהילה היהודית הקטנה של פראג.

בתמונה: פרופ' אורית נוטמן-שורץ ופרופ' ציפורה שכטמן

בית הספר לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית ספיר בראשותה של ד"ר מירב משה גרודופסקי שם לו למטרה להכשיר סטודנטים להיות אנשי מקצוע ובעלי מודעות אישית וחברתית, המגלים גמישות, יוזמה וביקורתיות. הלימודים משלבים קורסים תיאורטיים ביחד עם קורסים יישומיים והכשרה מקצועית בשדה כבר מהשנה הראשונה. ביה"ס מקיים שיתופי פעולה בינלאומיים באירופה, אסיה ואפריקה. התמחויות: עבודה סוציאלית בינלאומית, קהילות קטנות, תעסוקה, טראומה. כמו כן מפעיל ביה"ס מסלול להסבת אקדמאים לעבודה סוציאלית ותכנית לתואר שני עם התמחות בהתערבויות עם ילדים ונוער.

המכללה האקדמית ספיר היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל. לומדים בה למעלה מ-8500 סטודנטים מרחבי הארץ המגיעים לנגב המערבי ומתגוררים בקיבוצי הסביבה. בספיר שכר הלימוד אוניברסיטאי, שנה אקדמית ראשונה חינם לחיילים משוחררים.

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
3 + 8 =