מענק על מחקרן למרצות בביה"ס לעו"ס בספיר

פרופ' אורית נוטמן-שורץ וד"ר עירית רגב, חברות סגל בית הספר לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית ספיר, זכו במענק ע"ש ונדה ומלכיאל סבלדי מטעם "יד טבנקין" יד טבנקין עבור מחקרן בנושא "החיים במציאות טראומטית מתמשכת, נקודת מבט האוכלוסייה המבוגרת".

המחקר בחן, באמצעות שלוש קבוצות מיקוד בהן השתתפו 50 קשישים, את תפיסת ההתמודדות הרטרוספקטיבית של הקשישים עצמם באזור עוטף עזה במהלך צוק איתן. המחקר התמקד בזיהוי המאפיינים הייחודיים של התמודדות הקשישים תושבי המרחב הכפרי בין שבחרו להישאר ובין שבחרו להצטרף לצעירים ולהתאורר במהלך המלחמה מחוץ לאזור.

לאור טיבו האיכותני, המחקר הנוכחי מהווה תיעוד נוסף של הזיכרון והתפקיד של דור המייסדים, ביחס ובהקשר לדור הבנים הנוכחי, כאשר נדרשים לעמוד שוב ושוב באתגר משימות הביטחון והשמירה על הגבולות, לנוכח מציאות חברתית וקיבוצית משתנה.

ממצאי המחקר שופכים אור על החשיבות שיש לתת לתושבים המבוגרים במהלך הסלמה ו/או מלחמה וכן ביחס למדיניות הקהילתית, האזורית והממשלתית, בהקשר של השלכות היחסים בתוך הקהילה ומחוצה לה בחלוף הסכנה. אלו כוללים מדיניות מניעה הכוללת בין היתר עבודה רב דורית, החלטות על מדיניות השארות במקום או פינוי יזום/קולקטיבי/אישי, על מתן שרות ובעיקר על היכולת לחזור לשגרה ולהמשיך לתפקד כקהילה, כחלק מהמדינה ולהיערך לעימות הבא.

המענק ינתן בכנס השנתי ע"ש יצחק טבנקין.

בית הספר לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית ספיר בראשותה של ד"ר מירב משה גרודופסקי שם לו למטרה להכשיר סטודנטים להיות אנשי מקצוע ובעלי מודעות אישית וחברתית, המגלים גמישות, יוזמה וביקורתיות. הלימודים משלבים קורסים תיאורטיים ביחד עם קורסים יישומיים והכשרה מקצועית בשדה כבר מהשנה הראשונה. ביה"ס מקיים שיתופי פעולה בינלאומיים באירופה, אסיה ואפריקה. התמחויות: עבודה סוציאלית בינלאומית, קהילות קטנות, תעסוקה, טראומה. כמו כן מפעיל ביה"ס מסלול להסבת אקדמאים לעבודה סוציאלית ותכנית לתואר שני עם התמחות בהתערבויות עם ילדים ונוער.

המכללה האקדמית ספיר היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל. לומדים בה למעלה מ-8500 סטודנטים מרחבי הארץ המגיעים לנגב המערבי ומתגוררים בקיבוצי הסביבה. בספיר שכר הלימוד אוניברסיטאי, שנה אקדמית ראשונה חינם לחיילים משוחררים.

ד"ר אורית נוטמן -שורץ וד"ר עירית רגב
פרופ' אורית נוטמן-שורץ וד"ר עירית רגב

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
1 + 11 =