מחקרים מספיר הוצגו בכנס בספרד

ד"ר רונית נדיב  וד"ר שני קונה, מרצות במחלקה לניהול המשאב האנושי במכללה האקדמית ספיר, הציגו את מחקריהן בכנס שהתקיים באוניברסיטת גרנדה, ספרד, בנושא גיוון באירגונים, בקהילות ובאומות.

השפעתן הסותרת של חברות השמה על היקף הגיוון בארגונים
ארגונים עסקיים רבים מצהירים על פרקטיקות קבלה והכלה של קבוצות חברתיות מגוונות. בפועל, כוח האדם בהם מורכב מקבוצות חברתיות הומוגניות. לנוכח הדומיננטיות בשוק העבודה של תהליכי גיוס עקיף באמצעות חברות השמה, מפתיע העדרו של מחקר אודות השפעתן על תהליכי גיוון בארגונים. המחקר, המתבסס על ראיונות עם בעלי תפקידים בחברות השמה, ממפה את פרקטיקות העבודה המוצהרות והסמויות של חברות ההשמה בתהליכים אלה. ממצאים מלמדים על התפקיד הכפול והפרדוקסלי לעתים שממלאות חברות ההשמה בתהליכי גיוון במשק הישראלי. מחד גיסא, לחברות ההשמה פוטנציאל למשוך כוח אדם מגוון בהיקפים רחבים יותר בהשוואה לארגונים עסקיים המגייסים ישירות. מאידך גיסא, חברות ההשמה מושפעות מלחצים וגחמות מצד לקוחותיהן ביחס להגדרת פרופיל המועמדים הרצויים למשרות המוצעות. כך, אפליה והדרה של קבוצות חברתיות מגוונות שמקורן במעסיקים "מופרטות" החוצה אל חברות ההשמה, תוך כדי הקפדה על צמצום העדויות לתהליכים אלו.

השפעת השימוש ברשתות חברתיות מקוונות ככלי מיון וגיוס עובדים על היקף הגיוון בארגונים
בימינו גובר השימוש ברשתות חברתיות מקוונות על ידי מגייסי עובדים, המרחיבים את התבססותם על מידע מהיר וזמין על מועמדים במדיה כגון פייסבוק, טוויטר ולינקדין. על בסיס ניתוח ראיונות עם מגייסי עובדים בארגונים עסקיים, עולה כי למרות הפוטנציאל של המדיה החברתית להגדיל גיוון בארגונים, הרי שבפועל נעשה בה שימוש לרעה המצמצם את מידת הגיוון בתוכם. מגייסי עובדים משתמשים במדיה החברתית המקוונת ככלי המקדם הומוגניות וייצוגיות של קבוצות חזקות בחברה המערבית: הם פוסלים מועמדים על סמך תמונותיהם בפייסבוק, על סמך התבטאויות קצרות בטוויטר ועוד. תהליכי קבלת החלטות שלהם מתאפיינים בלא יודעין בהיוריסטיקות והטיות רבים, המצמצמים את הסיכוי של ארגונים לאתר את המועמדים המתאימים ביותר לתפקידם. לתופעה זו השלכות רבות על איכות הגיוס ועל היקף הגיוון במגזר העסקי.

המחלקה לניהול המשאב האנושי במכללה האקדמית ספיר, בראשות ד"ר אסתי אונגר אבירם, מציע תוכנית לימודים ייחודית ללימודי תואר ראשון המושתת על הבנת המערכת הארגונית מנקודות המבט: פסיכולוגית, סוציולוגית, כלכלית וניהולית. תוכנית הלימודים מוכרת על ידי העמותה הישראלית לניהול, פיתוח וחקר משאבי אנוש, ובוגריה יוכלו להשתלב בתפקידי ניהול בכלל ובניהול המשאב האנושי בפרט. במהלך הלימודים זכאים הסטודנטים לקורס הסמכה לחשבי שכר כחלק מהתכנית האקדמית.

המכללה האקדמית ספיר היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל. לומדים בה למעלה מ-8500 סטודנטים מרחבי הארץ המגיעים לנגב המערבי ומתגוררים בקיבוצי הסביבה והערים הסמוכות. במכללה 17 מחלקות לתואר ראשון (BA), 4 מחלקות לתואר שני (MA), ביה"ס להנדסאים, מרכרז הכשרה והסמכה, וכן מכינות קדם אקדמיות. כמו כן מפעילה המכללה, מעונות, מרכז ספורט, תחנת רדיו, גלריה, שרותי בריאת ומרפאות, ופעילות מגוונת של אגודת הסטודנטים. בספיר שכר הלימוד אוניברסיטאי, שנה אקדמית ראשונה חינם לחיילים משוחררים, 90% הנחה לחיילים משוחררים בלימודי הנדסאים.

שתי מרצות מהמחלקה לניהול המשאב האנושי במכללת ספיר, השתתפן בכנס באוניברסיטת גרנדה
ד"ר רונית נדיב  וד"ר שני קונה

לפרטים נוספים:
ברק גולדברג, ע. דובר - 054-4387101
סיימון תמיר, מנהל יחידת התקשורת - 054-6755245

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
9 + 3 =