אושר - מי אתה?

שיטות התערבות בהתמודדות חברתית במרחב הבית ספרי

פיתוח מקצועי דרגות 1-6

הקורס מוכר לפיתוח מקצועי במסגרת "אופק חדש" / "עוז לתמורה" ובהתאם למתווה שנה"ל תשע"ז

תפיסת האושר והשאיפה לאושר מעסיקות את בני האדם משחר התרבות. בכל תחום מוכר, אשר עוסק בבני אדם, נמצא כיום התייחסויות תיאורטיות, מדעיות חינוכיות ופרקטיות, הקשורות לתפיסת האושר בקרב בני אדם. רוב תהליכי הסוציאליזציה והתהליכים החינוכיים מטרתם היא אחת - לנסות לגרום לתלמיד לממש את עצמו ואת יכולותיו, להצליח בחיים או לפחות להסתגל בצורה הטובה ביותר. כלומר, רוב מטרות החינוך, גם אם אינן מוצהרות ככאלה, מטרתן היא אחת - לעזור לתלמידים להיות בסופו של דבר אנשים מאושרים. הכל משרת את מטרת האושר.
בקורס נבחן את הקשר בין תהליכים פסיכולוגיים בחינוך לבין טיפוח אושר. מהן הפעולות אשר יכולות לעזור לתלמידים להצליח בלימודים, להבנות ביטחון עצמי, לתקשר בחברה ועוד אשר קשורות גם לאושרו של התלמיד. נראה כי לעיתים פעולות פסיכו/חינוכיות מטפחות אושר ולעיתים פוגמות ביכולת של התלמיד להיות בוגר מאושר.
ננסה להבין מי הוא התלמיד/האדם המאושר? אילו יכולות הוא זקוק בכדי להיות מאושר? מה יש לו בחייו?  מה אנחנו יודעים כיום על האושר בהקשר של תהליכים חינוכיים? ננתח התערבויות פסיכולוגיות בכיתה וננסה לבחון כיצד הן משפיעות על האושר, נעבוד על טיפוח האושר של משתתפי הקורס בכדי להבין הלכה למעשה כיצד ניתן לעבוד על טיפוח כזה גם בכיתות. הקורס יורכב מחלקים תיאורטיים על אושר ותיאוריות ותהליכים פסיכולוגיים בחינוך.

מטרות הקורס

  • נבחן את הקשר בין תהליכים פסיכולוגיים בחינוך לבין טיפוח אושר.
  • ננסה להבין מי הוא התלמיד/האדם המאושר? אילו יכולות הוא זקוק בכדי להיות מאושר? מה יש לו בחייו?  מה אנחנו יודעים כיום על האושר בהקשר של תהליכים חינוכיים?
  • נדון בפעולות אשר יכולות לעזור לתלמידים להצליח בלימודים, להבנות ביטחון עצמי, לתקשר בחברה.
  • ננתח התערבויות פסיכולוגיות בכיתה וננסה לבחון כיצד הן משפיעות על האושר.
  • נעבוד על טיפוח האושר של משתתפי הקורס, בכדי להבין הלכה למעשה כיצד ניתן לעבוד על טיפוח כזה גם בכיתות.

היקף הקורס
30 שעות לימוד, 3 ש"א, 10 מפגשים דו-שבועיים, ימי ג', בין השעות 16:15-18:45

הקורס מתקיים במהלך סמסטר א' תשע"ח
מועד פתיחה משוער * - נוב' 2017

* ייתכנו שינויים בהתאם לאילוצי מערכת

קהל יעד
כלל עובדי ההוראה

מקום הלימודים
המכללה האקדמית ספיר

לפרטים נוספים והרשמה

ההרשמה לקורס הסתיימה

* הקורס כפוף לאישור סופי של משרד החינוך - ניתן ללא עלות לעובדי הוראה, למעט דמי הרשמה בסך 65 ש"ח

אנשי קשר

מרצה, אריק טאייב
פסיכולוג ומרצה לפסיכולוגיה במכללת ספיר, מטפל ועובד כפסיכולוג חינוכי בבאר שבע, ומרצה בנושאים אקטואליים כמו סמכות הורית, הפסיכולוגיה של האושר, טיפוח הערכה עצמית בקרב ילדים כאמצעי לחיזוקם ואמונה בעצמם.