סטודנטיות לעבודה סוציאלית מסייעות לישוב מעגלים במיפוי התושבים לשעת חירום

כחלק מובנה בלימודיהן בבית הספר לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית ספיר, באשכול טראומה על רקע לאומי בטחוני, ערכו הסטודנטיות מעיין גרבר ונור וינברג חנין, ערב הדרכה קהילתי ביישוב מעגלים שבצפון הנגב.

כחלק מלימודי האשכול, בהנחייתה של פרופסור אורית נוטמן-שורץ, משובצים הסטודנטים בהכשרה מקצועית בזירות המשיקות לתחום זה כמו במחלקות לשירותים חברתיים, במרכזי חוסן ובבסיסי צה"ל. במסגרת זו, הסטודנטיות מבצעות את ההכשרה בשדה במחלקה לשירותים חברתיים במועצה האזורית שדות נגב, בהדרכתה של עובדת סוציאלית אורית הררי-רואה. כחלק מעבודתן במחלקה, משתתפות הסטודנטיות בתכנית לבינוי קהילתי בישוב מעגלים ופועלות לפיתוח וחיזוק החוסן הקהילתי על ידי ליווי ופיתוח צוות החירום היישובי.

בהנחייתו של ראש המועצה האזורית שדות נגב מר תמיר עידאן, החל לאחרונה פרויקט מיפוי של תושבי המועצה לפי ישובים. מטרת המיפוי היא ריכוז המידע החיוני לשעת חירום, במאגר נגיש וזמין לצוות החירום היישובי ונציגי המחלקה לשירותים חברתיים לטובת שיפור וייעול המענה בחירום. בעקבות כך פעלו הסטודנטיות בעבודה משותפת עם יו"ר צוות החירום היישובי ורכזת הנוער ביישוב, לתכנן ולערוך את המיפוי היישובי במעגלים.

המיפוי יתקיים בזמן הקרוב, ויכלול כניסה פרטנית לכלל בתי היישוב על ידי נציגי צוות החירום ונערים מהיישוב. הנציגים ימלאו על גבי הטופס את פרטי המשפחה, ילדים, אוכלוסיות מיוחדות, צרכים מיוחדים בשעת חירום כגון: תרופות, מוגבלויות, הורים מרותקים לעבודה בחירום, ובנוסף מיפוי של בעלי יכולת מקצועית ורצון להתנדב בשעת חירום ביישוב.

לאחרונה, ערכו הסטודנטיות ערב הדרכה לקראת המיפוי לחברי צוות החירום היישובי ולבני הנוער שנרתמו למשימה. הערב התקיים בבית העם במעגלים וכלל הדרכה למתנדבי הפרויקט על אופן מילוי הטופס, הנחיות להתנהלות רצויה, רגישות בכניסה לבתי התושבים, וחלוקת הצוותים לבתים. בערב נכחו כ-40 חברי צוות חירום ובני נוער של הישוב והתגייסות המתנדבים והיישוב הייתה גבוהה במיוחד.

בית הספר לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית ספיר בראשותה של ד"ר מירב משה גרודופסקי שם לו למטרה להכשיר סטודנטים להיות אנשי מקצוע ובעלי מודעות אישית וחברתית, המגלים גמישות, יוזמה וביקורתיות. הלימודים משלבים קורסים תיאורטיים ביחד עם קורסים יישומיים והכשרה מקצועית בשדה כבר מהשנה הראשונה. ביה"ס מקיים שיתופי פעולה בינלאומיים באירופה, אסיה ואפריקה. התמחויות: עבודה סוציאלית בינלאומית, קהילות קטנות, תעסוקה, טראומה. כמו כן מפעיל ביה"ס מסלול להסבת אקדמאים לעבודה סוציאלית,  ותכנית לתואר שני עם התמחות בהתערבויות עם ילידם ונוער.

המכללה האקדמית ספיר היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל. לומדים בה למעלה מ-8500 סטודנטים מרחבי הארץ המגיעים לנגב המערבי ומתגוררים בקיבוצי הסביבה. בספיר שכר הלימוד אוניברסיטאי, שנה אקדמית ראשונה חינם לחיילים משוחררים.

עבודה בשדה, עבודה סוציאלית במכללת ספיר

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
9 + 1 =