פרופ' אורית נוטמן-שורץ, אשת חודש אפריל

פרופ' אורית נוטמן-שורץ נבחרה כאשת חודש אפריל בעיתון ארגון בתי הספר לעבודה סוציאלית.

פרופ' אורית נוטמן-שורץ, מייסדת בית הספר לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית ספיר בישראל וראש בית הספר לשעבר, מכהנת כיום כיו"ר המועצה לעבודה סוציאלית בישראל. פרופ' נוטמן-שורץ קיבלה מספר פרסים ואותות הוקרה, בינהם "פרס אות קטן" היוקרתי מאיגוד העובדים הסוציאלים בישראל וכן אות הוקרה מהכנסת על היותה אישיות אקדמית מצטיינת ופורצת דרך, בשילוב אקדמיה-קהילה.

בשנת 2003, פרופ' נוטמן-שורץ ייסדה בית ספר חדש לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית ספיר, הממוקמת בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית בישראל, באיזור גבול אשר נמצא באיום ביטחוני מתמשך. התכנית הלימודית בבית הספר, אשר פותחה ע"י פרופ' נוטמן-שורץ, מתמקדת  בצרכי הקהילה וכוללת נושאים כגון: טראומה לאומית וחברתית, עבודה סוציאלית בינלאומית וכן עבודה סוציאלית ותעסוקה.

במהלך עבודתה בקרבת הגבול הישראלי, פרופ' נוטמן-שורץ חקרה את ההשפעות של חשיפה ללחצים מתמשכים על יחידים, קהילות וארגונים, ועל השפעת אווירת הטראומה המשותפת על סטודנטים, מנחים ועובדים סוציאלים. תרומתה העיקרית בתחום זה היא קביעת המושגים "מציאות טראומטית משותפת" (STR) ו"חוסן נפשי בהתמודדות עם מציאות טראומטית משותפת", המתייחסת בעיקר למטפלים החיים באיזור החשוף לפעילויות טרור באופן מתמשך ובו בעת מסייעים לקורבנות אותה טראומה. בנוסף היא טבעה הגדרה חדשה ל"מציאויות טראומטיות מתמשכות" (CTS) והשפעתן.

עוד קידמה פרופ' נוטמן-שורץ את פיתוחו של תחום לימוד חדש בשדה העבודה הסוציאלית הבינלאומית, תוך התמקדות בצרכים מקומיים ובינלאומיים, זכויות פליטים, מבקשי מקלט ואוכלוסיות לא-מוכרות בישראל. תחומים נוספים בעבודה סוציאלית אותם קידמה ופיתחה פרופ' נוטמן-שוורץ הוא מחקר על רווחת ילדים ונוער על-לאומיים וכן עבודה סוציאלית בהקשר של סכסוכים בינלאומיים, בסיוע מענק שקיבלה מארגון בתי הספר לעבודה סוציאלית IASSW.

חשיבות תרומתה של פרופ' נוטמן-שורץ לקידום צדק חברתי ושיוויון מתבטאת בתפקידה כיו"ר המועצה לעבודה סוציאלית בישראל ובלחץ המתמיד אותו היא מפעילה על מקבלי ההחלטות להתמודד עם הפערים החברתיים באופן גורף ובתחום העוני בפרט. היא מקדמת אג'נדה לקידום אוכלוסיות מוחלשות, על מנת שיוכלו לשבור את מעגל העוני ולקבל את הזכויות הסוציאליות להן הן זכאים.

בית הספר לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית ספיר בראשותה של ד"ר מירב משה גרודופסקי שם לו למטרה להכשיר סטודנטים להיות אנשי מקצוע ובעלי מודעות אישית וחברתית, המגלים גמישות, יוזמה וביקורתיות. הלימודים משלבים קורסים תיאורטיים ביחד עם קורסים יישומיים והכשרה מקצועית בשדה כבר מהשנה הראשונה. ביה"ס מקיים שיתופי פעולה בינלאומיים באירופה, אסיה ואפריקה. התמחויות: עבודה סוציאלית בינלאומית, קהילות קטנות, תעסוקה, טראומה. כמו כן מפעיל ביה"ס מסלול להסבת אקדמאים לעבודה סוציאלית,  ותכנית לתואר שני עם התמחות בהתערבויות עם ילידם ונוער.

המכללה האקדמית ספיר היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל. לומדים בה למעלה מ-8500 סטודנטים מרחבי הארץ המגיעים לנגב המערבי ומתגוררים בקיבוצי הסביבה. בספיר שכר הלימוד אוניברסיטאי, שנה אקדמית ראשונה חינם לחיילים משוחררים.


פרופ' אורית נוטמן-שורץ

הידיעה בעיתון IASSW

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
3 + 2 =