ילדים טובים משחקים כדורגל

"אבל עזבי אותך מכדורגל. הדבר החשוב ביותר שאנחנו מלמדים את השחקנים שלנו הוא להיות ילדים טובים..."

החל משנות התשעים של המאה העשרים השתנה לחלוטין משחק הכדורגל באנגליה. מספורט של מעמד הפועלים, המקושר עם גבריות ואלימות, הפך המשחק לאליטיסטי ומתאים למעמד הגבוה. שחקני הכדורגל הפכו, כבר מגיל צעיר, דמויות להשוואה ומודלים לחיקוי, חוקי המשחק השתנו וזה הפך עדין ומתורבת יותר. אך לא רק המשחק עצמו הפך מתורבת; גם האוהדים שלו, לשעבר כורי פחם ועובדי דחק במפעלים, אימצו נורמות של התנהגות "מערבית".

ספר זה מבוסס על עבודת שדה למחקר דוקטורט, שנערכה בין השנים 2006-2008 באנגליה, ומנסה להבין את השינוי הדרמטי שהתחולל באחד מתחומי התרבות הפופולארית החשובה בממלכה- משחק הכדורגל. כדי לעשות זאת יצאה החוקרת למסע באצטדיוני הכדורגל החדשים במדינה, ולביקורים במוזיאונים המייצרים את המשחק כתרבותי. היא התארחה כל שבוע באקדמיות לכדורגל, וראיינה מנהלים ומאמנים, שהדגישו את חשיבות המשחק ככלי מחנך, בדיוק כפי שאחד ממאמני האקדמיה של ארסנל הסביר לה, בציטוט המובא מעלה. בעיקר עוסקת הכותבת בשאלת החופש, שהוא מנת חלקם של כל המגשימים את חלומם ומתעסקים בכדורגל אנגלי, לעומת הכוח הגדול המופעל עליהם, להתאים למודלים של מערביות ותרבות.

המסקנות המובאות בספר זה רלוונטיות לכל מי שעוסק בשאלות של תרבות ומערביות ומתעניין בשאלות של חינוך וכוח. הכותבת מתמודדת באומץ עם טענות מבית מדרשם של נורברט אליאס ופייר בורדייה, ומנסה להגדיר מחדש את המושג "חופש", תוך הסתמכות על תיאוריות של מישל פוקו. בנוסף, החוקרת מציגה תפיסה חדשה להתמודדות עם אלימות, הן במגרשי הכדורגל והן בחברה בפרט. תפיסה זו ניתן לאמץ ולהפעיל בהצלחה גם בחברה בישראל.

Good Lads Play Football - ספר נוסף באנגלית של ד"ר גיא, שיצא ב-2015 בהוצאת JMD Media Ltd

ד"ר שלומית גיא, מרצה במחלקה ללימודים רב תחומיים ובמחלקה לתרבות במכללת ספיר, היא אנתרופולוגית חוקרת ספורט, העוסקת בשאלות של ציוויליזציה, חינוך, כוח וחופש. בשנת 2011 פירסמה את ספרה הראשון: "אימפריה: איך המציאה אנגליה את הכדורגל מחדש" (הוצאת רסיס נהרה). כיום היא מרצה באקדמיה ומעבירה סמינרים בנושא מניעת אלימות.

ילדים טובים משחקים כדורגל

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
3 + 6 =