"פעם היה לי לב"

ברק גולדנברג

ספרו החדש והמרגש של אסף סעדון, בוגר המחלקה לתרבות - יצירה והפקה במכללת ספיר

אסף סעדון (31) מתל אביב, בוגר המחלקה לתרבות - יצירה והפקה במכללה האקדמית ספיר והראשון ממסלול כתיבה ועריכה שהוציא ספר פרוזה לאור. לפני שלוש שנים הגיע אסף לגמר בתחרות פרס מכללת ספיר ליצירה צעירה, ומשם הדרך לחוזה כתיבה עם ידיעות ספרים הייתה קצרה.

סעדון סיפר על תהליך כתיבת הספר והוצאתו לאור: "פגשתי את העורכת של הספר, נוית בראל, בטקס חלוקת "פרס מכללת ספיר ליצירה צעירה" בשנת 2012" סיפר, "סיפור שכתבתי בשם "סדינים" עלה לגמר, אמנם לא זכיתי אבל נוית ביקשה שאשלח לה עוד סיפורים, ופתאום מצאתי את עצמי חותם על הסכם בהוצאת ידיעות ספרים. הרעיון הראשוני היה להוציא קובץ של סיפורים קצרים. אחרי שכתבתי כמה סיפורים נוית שאלה אם אני יכול לנסות לכתוב רומן".

הספר "פעם היה לי לב" עוסק בשלומי, סטודנט לתואר שני הסובל מתסכול מיני גובר, שמרגיש שהחיים שלו נתקעו. הוא כמעט בן 30, גר אצל ההורים שלו ברמלה ולא מצליח לשחזר את ההצלחות שלו מימי התואר הראשון, גם בלימודים וגם עם בחורות. ככל שהוא מנסה להיות "בסדר", לעשות את הדברים שהוא רואה שאנשים סביבו עושים ומצליחים, כך הוא מוצא את עצמו ביותר מצבים ביזאריים ומביכים. במהרה נחשף בפני הסטודנט המסכן עולם חדש וקיצוני ומושחת ומטריד המנוגד לכל מה שהורגל לו עד כה, והוא נאלץ לקבל החלטה: או ללכת "עד הסוף" עם העולם החדש וליהנות מקריירה אקדמית מצליחה וטובות הנאה מיניות, או לוותר על החלום ולחיות חיים פשוטים ברמלה עם האנשים שגדל אתם.

אסף הוא בוגר המחלקה לתרבות - יצירה והפקה במכללה, על חווית הלימוד הוא סיפר: "למדתי לתואר ראשון בתרבות - יצירה והפקה, היו לי חיי חברה כיפיים, אינטלקטואלית הרגשתי שכל יום אני לומד דברים חדשים, וגרתי במקומות יפהפיים ופסטורליים. בתמימותי חשבתי שהתואר השני יהיה המשך לסגנון חיים הזה. לצערי באוניברסיטה הייתי בודד, לא הבנתי איך דברים עובדים שם, לא היה לי את מי לשאול. הלימודים היו נחמדים אבל מבחינה חברתית הייתי במצוקה קשה". את ההשראה לכתיבת הספר מספר אסף שקיבל מלימודיו בתואר השני: "בזמן הכתיבה למדתי לתואר שני באוניברסיטה העברית, בתכנית ללימודי תרבות, ולא הצלחתי לשכנע אף מרצה להנחות אותי לתזה. הרגשתי שאני תקוע במקום הזה, האוניברסיטה, ושלא נותנים לי להשתחרר ושבחיים לא אגמור את התואר הזה. הנימוקים של המרצות נשמעו לי כמו תירוצים, והרגשתי שאולי יש סיבה אחרת שמונעת מהן להנחות אותי לתזה. הרגשתי שאני מפספס משהו, שיש איזושהי קונספירציה שאני לא חלק ממנה, ושבמובן מסוים מתעללים בי. מתוך התחושות האלה כתבתי את הספר. השאיפה שלי תמיד הייתה הומוריסטית - ליצור פרודיה מופרעת ומוגזמת על החיים שלי. אני מנסה שזה יהיה מתוחכם ועמוק, ולבטא רעיונות שאני חושב שחשוב לבטא, אבל אם זה לא מצחיק אותי אין לי עניין בזה".

על ספר הביקורים בכתבה בגלריה - הארץ מה-16.6.16

המחלקה ללימודי תרבות - יצירה והפקה במכללה האקדמית ספיר בראשותו של ד"ר עמרי הרצוג, הינה ראשונה ויחידה בישראל בדומה למספר אוניברסיטאות יוקרתיות בחו"ל. התכנית כוללת שילוב של מדעי הרוח, האמנות והתרבות יחד עם יישום מעשי. לבוגרים מוענק תואר ראשון בתרבות - יצירה והפקה, עם התמחויות שונות: ניהול והפקת אירועים, ניהול מוסדות תרבות, כתיבה ועריכת תכנים והוצאה לאור. כמו קיימת התמחות בתחום האמנויות: אוצרות ואמנות,ניהול מוסדות אמנות ומסלול אמן מנחה בקהילה.

המכללה האקדמית ספיר (ע"ר) היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל. לומדים בה למעלה מ-8500 סטודנטים מרחבי הארץ המגיעים לנגב המערבי ומתגוררים בקיבוצי הסביבה. בספיר שכר הלימוד אוניברסיטאי, שנה אקדמית ראשונה חינם לחיילים משוחררים.

"פעם היה לי לב" ספרו החדש והמרגש של אסף סעדון, בוגר המחלקה לתרבות יצירה והפקה במכללת ספיר.

לפרטים נוספים:
ברק גולדנברג, ע. דובר - 052-3122597
סיימון תמיר, מנהל אגף תקשורת ושיווק - 054-6755245

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
13 + 1 =