צדק צדק תרדוף

ברק גולדנברג

המחלקה לתקשורת בספיר אירחה את הדס שטייף - כתבת הפלילים של גל"צ.

בית המשפט הגדיר אותה כלוחמת צדק, היא סיקרה עשרות פיגועי התאבדות, פתחה תיבות פנדורה של אנשי ציבור ובכירים בישראל וכיום היא ממובילות המאבק נגד הטרדות מיניות. הדס שטייף, כתבת הפלילים של גלי-צה"ל, התארחה בפרויקט "סטודיו לתקשורת" של המחלקה לתקשורת במכללה האקדמית ספיר.

"כילדה חשבתי כשאגדל אהיה רקדנית בלט" סיפרה שטייף, "לא דמיינתי לעצמי שאהפוך לעיתונאית לוחמת". שטייף בשונה מכתבי חדשות רבים, לא החלה את דרכה בתחנה הצבאית. את שירותה הצבאי עשתה בחיל הקשר, רק לאחר שחרורה החלה לעסוק בעיתונאות ולדבריה "לגמרי במקרה", "אני אמנית בנשמה" מסבירה שטייף, "חשבתי לשלב בין עיתונות נשית לבין אמנות, אז הקמתי לעצמי מגזין נשי, יותר נכון, מגזין כיס לנשים. לאט התחלתי לגבש צוות, הדפסתי עותקים, השגתי מפרסמים, עד שהפכנו למערכת של ממש. בשל המיתון הכלכלי, נאלצתי לסגור את המערכת ועברתי להיות כתבת בקבוצת ידיעות".

בהרצאה, שיתפה שטייף את הסטודנטים בסדר יומה ככתבת פלילים, "בגלל שאני היפראקטיבית אני תמיד מחפשת הרפתקאות בשטח" אמרה, "אני מאמינה שמתחת לכל אבן יש סיפור. בתחילת הדרך, התחלתי להסתכל על מה שקורה בחצר האחורית של השרון, כביכול, אזור עשיר ושבע, אבל אני הצלחתי להפוך כמה אבנים, להוציא כמה סיפורים וסיקרתי בעיות עוני קשות".

כשנשאלה על התחרות הקשה בין העיתונאים הנדרשים להביא במהירות חדשות אמרה: "סדר היום שלי מתחיל בחמש לפנות בוקר, אני קוראת עיתונים, עוברת על ידיעות, מרימה טלפונים לקציני משטרה ולגורמים אחרים, אני בתנועה, אומנם בעידן של היום העיתונאים הפכו לרובוטים, יש צורך תמידי לספק את המערכת, צריך להביא הכל מהר, כאן ועכשיו, יש פחד שמישהו אחר יעלה על הנושא, אז כולם במרדף תמידי. אבל אני איני כזאת, אני לא מתחרה באף אחד, אני חוקרת סיפורים שמעניינים אותי, אני בודקת לעומק, אין אצלי סיפורי הדלפות, אני מוצאת לבד, חוקרת ובודקת לבד, לא מקבלת סקופ על מגש כסף. נכון שתמיד יש אירועים פתאומיים, אם יש רצח יוצאים לשטח, יש מלחמה יוצאים לשטח, חייבים להיות בתנועה ועם יד על הדופק".

בהמשך, נשאלה שטייף על פרשת איש התקשרות, עמנואל רוזן ואמרה: "החלטתי לעשות מעשה נואש, התאבדות של ממש, פרסמתי כתבה שאומרת שגם אצלנו בתקשורת יש הטרדות מיניות, ואחרי שהיא פורסמה התחלתי לקבל עדויות רבות, כאשר כמות גדולה מהן הייתה על עמנואל רוזן". על כך שהיא קראה לו "אנס" על אף שהוא לא הורשע בכך אמרה: "אמרתי בזמנו בכנס במכללת עמק יזרעאל שהוא אנס באופן חד משמעי כי ידעתי שהתיק נגדו ייסגר בשל התיישנות, והחלטתי שהוא צריך להיענש מבחינה ציבורית". כיום שטייף היא ממובילות המאבק נגד הטרדות מיניות, היא חתומה על חשיפות רבות של קציני משטרה שהטרידו מינית ובכירים בשירות המדינה. "בן אדם שרוצה להיות שליח ציבור, הוא חייב להיות נקי לגמרי" הוסיפה.

שטייף נשאלה על עבודתה במהלך מלחמת לבנון השנייה, שם הייתה עדה למקרה קשה של פצועים בשטח: "זו הייתה פעם ראשונה שהרגשתי שהאימהות והנשיות שלי עולות בזמן שידור כתבה, באמצע השידור אני מגלה שאני בשדה קרב, היה אירוע קשה בכפר הגלעדי, נהרגו 12 חיילים, גופות היו מוטלות בכל מקום, עשרות פצועים, ושידרתי כמו אחוזת עמוק, הבן שלי שירת אז בתותחנים, ומיד אחרי שנפל הטיל, שמעתי מישהו שצעק 'זה תותחנים, תותחנים' רצתי לאזור, וחשכו עיניי, אחרי השידור הבנתי את גודל ההשפעה שלו, אנשים נעצרו בצד כדי לשמוע אותי". 

בהתייחסותה לתחנה הצבאית, גלי צה"ל, הסבירה שטייף כי: "גל"צ היא כלי התקשורת הכי חופשי שיש במדינה", אמרה, "מה שאני יכולה לשדר שם לא יתנו לי לשדר באף מקום אחר, אף אחד לא עוצר אותי, אין בגלי צה"ל התערבויות".  

המחלקה לתקשורת במכללה האקדמית ספיר, בראשות ד"ר אורלי סוקר, מכשירה סטודנטים בתחומי התקשורת השונים: עיתונות, רדיו, תקשורת דיגיטלית ותקשורת שיווקית. הלימודים משלבים בין תיאוריה ועשייה עיתונאית. הסטודנטים במחלקה מפעילים אתר חדשות, "ספירלה", ואת רדיו "קול הנגב". בוגרים רבים של המחלקה משולבים בתעשיית התקשורת.

המכללה האקדמית ספיר (ע"ר) היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל. לומדים בה למעלה מ-8500 סטודנטים מרחבי הארץ המגיעים לנגב המערבי ומתגוררים בקיבוצי הסביבה. בספיר שכר הלימוד אוניברסיטאי, שנה אקדמית ראשונה חינם לחיילים משוחררים.

ביה"ס לתקשורת בספיר אירח את הדס שטייף - כתבת הפלילים של גל"צ
צילום: שני מיליגר

לפרטים נוספים:
ברק גולדנברג, ע. דובר - 052-3122597
סיימון תמיר, מנהל אגף תקשורת ושיווק - 054-6755245

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
1 + 12 =