"המשפחה" תערוכת בוגרת מצטיינת של בית הספר לאמנות

זיוה ילין, מרצה בביה"ס לאמנות במכללת ספיר ואוצרת הגלריה בבארי

ביום שלישי ה-3.5 תפתח בגלריה בבארי תערוכתה של זיו רומבלסקי – המשפחה.
זיו רומבלסקי, בוגרת מצטיינת של ביה"ס לאמנות במכללת ספיר, שזכתה במלגת תערוכת יחיד מידידי ביה"ס מציגה בגלריה בארי חמישה סרטי וידיאו.

עבודות הוידיאו של זיו רומבלסקי מעניקות פרשנות מקומית-חברתית לציורים ידועים בתולדות האמנות, מהם היא יוצאת ומנפישה אותם. גיבורי הסרטים הם בני משפחתה, בנרטיב שנראה במבט ראשון דוקומנטרי, אך במבט שני ניכרים בו הוראות הבימוי ומבטה של האמנית, כשהיא מתבוננת אל מול ובתוך הנוף הקיבוצי והחקלאי. עולה מהן הקושי לתקשר עם הנוף וזה עם זה, בעולם שתפיסת הקולקטיב שלו הופרטה. על הציר בין היחידה המשפחתית לקולקטיב הלאומי-קיבוצי, מציגה רומבלסקי סדרת סרטים אלגית, שהיא אפילוג אישי לקשר בין האדם למקום ולנוף. העבודות מעוררות בצופה תחושה שנעה בין מלנכוליה לנוסטלגיה מפוכחת.

בסרט "הסעודה", שיוצא מתוך הציור המפורסם "הסעודה האחרונה", מצולמים בני המשפחה בארוחה בתוך מבנה חדר האוכל. הלבוש שלהם כפועלים, חלוצים, סט הכלים מניירוסטה וצלחות פלסטיק של פעם, מהווים את הסעודה האחרונה שלפני ההפרטה וסגירת חדר האוכל הקיבוצי.
בסרט "מנוחה", שיוצא מתוך ציורו של ואן גוך, נראים סבה, בעל הזקן הלבן המרשים וסבתה, שניהם מדור המייסדים של הקיבוץ, כשהם בשדה החיטה, נחים ואז קמים וצועדים בשביל לכיוון האופק, שם נראית בנייה חדשה.
בסרט "המלקטים", היוצא מתוך יצירת המופת הנודעת של מילא, האב, האם ואחיה של האמנית, מלקטים בשדה, יושבים לנוח וקמים והולכים. האח, מוגבל ותלוי בהורים, מביט למצלמה וחושף את נוכחותה.
בסרט "פיקניק על הדשא", המבוסס על ציורו הנודע של מאנה "ארוחת בוקר על הדשא", סצנה משפחתית בה מככבים סבא וסבתא והאח והאחות, בדשא ליד הבית, בפיקניק משפחתי. האחות מסמנת את פער הדורות, כשהיא מנותקת מהשיחה, עם הפלאפון והמחשב הנייד.
בסרט האחרון, "פיהוקים", מצולמים בני המשפחה כולה, אחד אחד, כשהם מפהקים אל תוך המצלמה וברקע נשמע קולו של האב, כשהוא שר את שיר הערש "עייפה בובה זהבה".

העבודות מעלות את הנושא המשפחתי, הרב דורי, ואת מרכזיותו בתוך נופי הקיבוץ, ומנכיחות מציאות שבה הפרטי - האישי והמשפחתי תופס את המקום החשוב והראשוני כיום בתוך הקולקטיב הקיבוצי. מבטה של האמנית ספק מהתל ספק רציני, מביא את המשפחה הגרעינית שלה באופן מעט גרוטסקי, בתחפושת, נע בין זמן עבר לזמן הווה, בין הדימוי הדומם לדימוי הנע.

פתיחה חגיגית ביום שלישי 3.5 בשעה 17:00 ברחבת הגלריה. שיח גלריה בהשתתפות האמנית, מרצי ביה"ס לאמנות חברה ותרבות ממכללת ספיר והסטודנטים, יתקיים בשעה 17:30.

בית הספר לאמנות, חברה ותרבות במכללה האקדמית ספיר, שבראשותו עומדת מיכל שמיר, משלב לימודי אמנות מלאים עם תואר אקדמי בתרבות. הלימודים מעניקים ידע רב וכלים בתחום התרבות והאמנות כמו: הפקה, יצירה, הפצת תרבות והנגשת אמנות. כמו כן, מעניקים הלימודים בביה"ס לאמנות ותעודת "אמן מנחה".

המכללה האקדמית ספיר (ע"ר) היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל. לומדים בה למעלה מ-8500 סטודנטים מרחבי הארץ המגיעים לנגב המערבי ומתגוררים בקיבוצי הסביבה. בספיר שכר הלימוד אוניברסיטאי, שנה אקדמית ראשונה חינם לחיילים משוחררים.

 

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
6 + 5 =