ליווי בהגשת בקשות לקרנות

 

 דר' שלמה אגוז

החל משנת הלימודים תשע"ו אני עובד עם המכללה האקדמית ספיר כיועץ בתחום קרנות המחקר. מטרת העבודה המשותפת היא עידוד הפעילות המחקרית, בין היתר על ידי הגדלת מספר הבקשות שיוגשו מהמכללה לקרנות. הגדלת מספר הבקשות הינה צעד חיוני לקראת עלייה במספר הזכיות במכללה. 

במסגרת פעילות זו אנו מקיימים מעת לעת סדנאות לחברי הסגל בנושא הגשות בקשות למענקי מחקר. בסדנאות השתתפו עד כה עשרות מרצים ממגוון מחלקות ובתי ספר במכללה. מפגשי הסדנאות יכולים לשמש כנקודת פתיחה טובה לייעוץ פרטני לחברי הסגל.

אחת לתקופה אני שולח לחברי הסגל, דרך היחידה לקידום ההוראה, רשימת קולות קוראים להצעות מחקר. קולות קוראים אלה הם תוצרים של עבודה ממושכת של איסוף מידע על קרנות מחקר שיכולות להתאים לצרכי החוקרים במכללה. מעבר לקרנות המוכרות והגדולות (כדוגמת ISF, BSF, GIF או ERC), קיים מגוון רחב מאוד של קרנות , רבות מהן קטנות וממוקדות מבחינת התחום או ייחודיות מבחינת אפיוניהן. לשם כך, אודה לכם אם תיידעו אותי על קרנות ייחודיות בהן נתקלתם במהלך עבודתכם. ברמת המכללה, קורה לא פעם שאנשי סגל שונים אינם מודעים זה למידע שבידי זה למרות ששיתופו יכול להעשיר את הכלים המקצועיים שמשמשים את כולם. 

אני מזמין כל אחת ואחד להתייעצויות אישיות בנושאי קרנות מחקר והצעות מחקר. אלה יכולים להתקיים פנים אל פנים וכן באי מייל או בטלפון. אשמח להמשיך בתהליך ייעוץ לאורך זמן לקראת הגשת בקשות. המלצתי היא להתחיל בעבודה זמן רב לפני מועד ההגשה. תחילת עבודה מוקדמת תאפשר גם לרווח את המפגשים / התקשורת בינינו, וכך ניתן יהיה לתת לכל שלב בתהליך את זמן ההבשלה הרצוי לו. בתהליך ממשוך ומרווח כזה, לכל שעת עבודה יש תוצר סופי מוצלח ושלם יותר.

לאורך השנה, אני נמצא במכללה פעם בשבועיים לשם מפגשים אישיים. לשם כך אשב במשרדי היחידה לקידום ההוראה. ניתן להתעדכן בתאריכי ההגעה המדויקים ולפנות אליי במקרה של קושי בתיאום היום והשעה. פגישות אישיות החלו להיערך כבר בתקופה בה התקיימו הסדנאות וסייעו למשתתפים בהן לרתום את הקשר שנוצר בסדנה להאצת עבודתם המחקרית.

תקציר ביוגרפי:

דר' למדע המדינה, מרצה בתחום. בעבר לימדתי באוניברסיטת בר אילן, בה גם השלמתי את תאריי האקדמיים. בשלב מסוים פניתי לכיוון מעט שונה והפכתי למנהל לתחום מדעי החברה בקרן הלאומית למדע (ISF). במסגרת זו, ניהלתי את עבודתן של ועדות לשיפוט בקשות למענקי מחקר וקראתי אלפי חוות דעת על בקשות כאלה. התנסות זו הקנתה לי ידע לגבי הקריטריונים המופעלים על ידי סוקרים בבקשות אלה, סיבות נפוצות להצלחה / כישלון של בקשה והנושאים השונים שחשוב לשקול במהלך תכנונה וכתיבתה של בקשה. בימים אלה אני נעזר בידע זה כדי לייעץ לחוקרים בכתיבת בקשות.

כתובת המייל שלי: egozsh@gmail.com