מאוהלה של תורה לשוק העבודה

סטודנטים במחלקה לניהול המשאב האנושי במכללת ספיר, השתתפו בסיור לימודי במרכז השמה לחרדים בנתיבות

הסטודנטים שלקחו חלק סיור, לומדים בסמינר "ניהול גיוון בארגונים" בהנחיית ד"ר רונית נדיב. הסמינר בוחן את האתגרים וההזדמנויות הניצבים בפני ארגונים המעסיקים עובדים מרקע תרבותי מגוון. במסגרת זו הסטודנטים עורכים הכרות עמוקה עם קבוצות באוכלוסיה, המתקשות להשתלב בשוק העבודה הישראלי, תוך מתן דגש על החסמים וההזדמנויות הטמונים בהעסקה רב גונית, וכן על הכלים הארגוניים התומכים בה.

מפתח -  מרכזי פיתוח תעסוקת חרדים - מספקים שירותי הכוונה, השמה וליווי בתהליך חיפוש והשתלבות בעבודה של מועמדים מן המגזר החרדי, אשר לחלקם זו פגישה ראשונית עם עולם זה. השירות ניתן ע"י צוות מקצועי מהמגזר, בשעות נפרדות לנשים ולגברים ומותאם לצרכים הייחודים של האוכלוסייה. כמו כן, מרכזי מפת"ח מציעים למעסיקים סיוע באיתור ובקליטה של עובדים חרדיים. למפת"ח 8 סניפים הפזורים ברחבי הארץ, ובהם ניתנים בלא תשלום שירותים מגוונים למחפשי פרנסה - משלב החיפוש ועד לשלב ההשמה והקליטה.

עינב עטר, סטודנטים בסמינר, משתפת בתובנותיה בעקבות הסיור: "קיימים חסמים תעסוקתיים חוצי מגזרים בישראל, וניתן ללמוד ולהשליך ממודל ההשמה של הקבוצה החרדית, על אוכלוסיות נוספות המתקשות להשתלב בעבודה."

"לפני הסיור כמעט ולא נחשפתי לאוכלוסייה החרדית, פרט לבת משפחה שחזרה בתשובה לפני מספר שנים ומקיימת עם בעלה אורח חיים חרדי. ההכרות הדלה שלי עם האוכלוסייה הזו ניזונה בעיקר מהתקשורת, ואני מניחה שכך גם מרבית הסטודנטים. במפגש נחשפתי לאנשים מהאוכלוסייה החרדית ושניתי את עמדותיי כלפיהם. הבנתי שחשוב להם לצאת ולעבוד ולפרנס את משפחתם בכבוד, לדאוג להם לאוכל, משחקים, השכלה ויציבות כלכלית - פן שפחות נחשף בתקשורת, וחבל שכך. היציאה לעבודה אינה באה על חשבון שמירת חוקים ומצוות, והם עושים זאת באישור הרב. עם זאת, נחשפתי למאפייני האוכלוסייה ולמגבלות שלהם ביציאה לעבודה, והבנתי כי זה לא פשוט עבורם לעשות את הצעד הזה של חיפוש עבודה, אשר לעיתים אף נוגדים את עקרונותיהם וכרוכים בקושי נפשי. לדוגמא, במהלך הסיור נחשפנו לרגע המכונן בו אב המשפחה, ברוב המקרים, מבין שהוא לא יגיע להיות רב גדול וכדי שלמשפחה שלו יהיה מה לאכול הוא חייב לצאת לעבוד. בשלב זה הוא פונה למפת"ח לסיוע. היום, אחרי הביקור, אני יותר מקבלת ומעריכה את האוכלוסייה החרדית ככלל ואת אלה שיוצאים לשוק העבודה בפרט.

מאוד התרשמתי מהליווי הצמוד שאנשי מפת"ח מעניקים לפונים, לאוזן הקשבת ולתמיכה לאורך כל הדרך. בנוסף, מאוד התרשמתי משלב בניית קורות החיים - הם סיפרו כי לעיתים אנשים מגיעים אליהם ללא כל עבר תעסוקתי, אבל היועצים ממפת"ח עוזרים לאנשים מהאוכלוסייה החרדית למצוא נקודות חוזקה רלוונטיות לתעסוקה, לדוגמת הסיוע שהם מעניקים בעבודות הבית, בטיפול באחים הקטנים וכדומה.

בעת הביקור הרגשתי רצון עז לעזור לאוכלוסיה החרדית להיכנס לעולם העבודה. התחלתי לחלום ולראות רחוק את העתיד התעסוקתי שלהם. בנוסף, ניסיתי להזדהות עם הקשיים שהם חווים בכניסה שלהם לעולם זה והתמודדותם עם השכלה בסיסית, שאינה מספקת למציאת עבודה וללימודים גבוהים. יחד עם זאת, נחשפתי ליתרונות הקיימים בהעסקת אנשים מהאוכלוסייה החרדית כמו מוסר עבודה גבוה מאוד והעובדה שהם אסירי תודה על כך שנקלטו לעבודה. אני חושבת שהמדינה צריכה לעשות יותר, על מנת לשלב את האוכלוסייה החרדית בפרט ואוכלוסיות נוספות ככלל בעולם האקדמיה ובקורסים מקצועיים, אשר יכולים לסייע במציאת עבודה.

אני בטוחה שהביקור במפת"ח יתרום לעתידי כמנהלת משאבי אנוש. במקצועינו אנחנו צריכים להיחשף לכמה שיותר קבוצות באוכלוסיה, מכיוון שחלק חשוב בתפקיד הוא שילוב וניהול המשאב האנושי בארגון. היכרות והבנת החוזקות של פלח אוכלוסיה מסוים, מינופם והתמודדות עם החולשות יסייעו להשתלבותם באופן המיטבי."

המחלקה לניהול המשאב האנושי במכללה האקדמית ספיר, בראשות ד"ר אסתי אונגר אבירם, מציע תוכנית לימודים ייחודית ללימודי תואר ראשון המושתת על הבנת המערכת הארגונית מנקודות המבט: פסיכולוגית, סוציולוגית, כלכלית וניהולית. תכנית הלימודים מוכרת על ידי העמותה הישראלית לניהול, פיתוח וחקר משאבי אנוש, ובוגריה יוכלו להשתלב בתפקידי ניהול בכלל ובניהול המשאב האנושי בפרט.

המכללה האקדמית ספיר היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל. לומדים בה למעלה מ-8500 סטודנטים מרחבי הארץ המגיעים לנגב המערבי ומתגוררים בקיבוצי הסביבה. בספיר שכר הלימוד אוניברסיטאי, שנה אקדמית ראשונה חינם לחיילים משוחררים.

סטודנטים במחלקה לניהול המשאב האנושי במכללת ספיר, הלומדים בסמינר "ניהול גיוון בארגונים", קיימו סיור לימודי במרכז מפת"ח בנתיבות - מרכז השמה לחרדיםבתמונה: ד"ר רונית נדיב וסטודנטים במחלקה לניהול המשאב האנושי במכללת ספיר, הלומדים בסמינר "ניהול גיוון בארגונים", שלום בוקבוזה, רכז מעסיקים וצוות העובדים במפת"ח

לפרטים נוספים:
ברק גולדנברג, ע. דובר - 052-3122597
סיימון תמיר, מנהל יחידת התקשורת - 054-6755245

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
1 + 0 =