עבודה סוציאלית בינלאומית ממכללת ספיר בהודו

במסגרת המסלול לעבודה סוציאלית בינלאומית יצאה משלחת סטודנטיות שלנו להודו

אנחנו נלווה את ד"ר מני מלכה, המרצה המלווה ואת אבטם, הדר וענת במסעם המופלא בדיווחים שוטפים.

משלחת עבודה סוציאלית בינלאומית ממכללת ספיר להודו 2016

8.2.16 - שבוע 2#: חיות בסרט הודי
השבוע שלנו התחיל במוצאי שבת באופן הכי מפתיע וצפוי שיכולנו לתאר. כן, יחד. שמענו זיקוקים וניחשנו שהם מסמנים על משהו מעניין שמתרחש. כשהגענו הבחנו בחתונה, עשרות אנשים רוקדים סביב גבר על סוס לבן בפתחו של גן אירועים נוצץ. מבלי שהספקנו למצמץ מצאנו עצמנו עם זרי פרחים על הצוואר, רוקדים באמצע הרחבה. האנשים הכניסו אותנו פנימה ונתנו לנו את ההרגשה הכי מיוחדת ומקבלת כמו שרק ההודים יודעים לתת מסתבר. האחים של החתן והכלה העלו אותנו לבמה, צילמו אותנו ואפילו החתן בכבודו ובעצמו, באחד מהאירועים החשובים בחייו, נתן לנו, לנו!!, זר פרחים. אחרי עשרות הזמנות להישאר ולחגוג עד הבוקר עזבנו את המקום. לא הפסקנו לצחוק ולחייך ובבוקר התעוררנו כמו מחלום כיפי ומשותף.

בתחילת היום נסענו לכפר שבו חי מהטמה גנדי, או כמו שההודים קוראים לו: (אבי האומה) The father of our nation . ההערצה לדרך החיים המכילה והמקבלת, שגנדי הכתיב בחייו, ריגשה אותנו ואין ספק שהופתענו מכמה שהצליחה להוסיף להרגשת החיבור, שאנו חשות כלפי העם ההודי המופלא והצבעוני. המשכנו בסיור בו הגענו לאשראם שהוקם בהשראתו של מנהיג-אקטיביסט חברתי נוסף בשם Vinoba. הוא נושא עקרון שאומר: "אם נחייה חיים פשוטים יהיו לנו מחשבות מורכבות"... נפגשנו עם סינדי, אישה הודית שהפסיקה מזמן לספור את שנותיה וסיפרה לנו על המקום ועל חייה (אם הייתי חיה מחדש את חיי, הייתי עושה שני דברים: מוותרת על חינוך ועובדת עבודה פשוטה). למרות שלכאורה המקום הזה ממוקם בצילו של גנדי, הוא הפך עבורנו לשיחת היום, ריגש אותנו וגרם לנו לתהות על הדרך המורכבת בה לפעמים בני האדם בוחרים לחיות את חייהם.

ביום שלישי חווינו את אחד הימים המרגשים במסע וזה קרה תוך פעילות שקיימנו בבית הילדים בו התחלנו בשבוע שעבר את הכשרתנו. הפעילות כללה ציור על קיר שלם, בו הזמנו את הילדים והמדריכים יחד לבטא את עצמם ולהכניס בו משהו מעצמם, כדי שיצבע את הבית שלהם בקצת צבע ומשמעות נוספת בנוגע לכל מה שהבית מהווה עבורם. הפרידה מהילדים הייתה מרגשת ברמות שלא יכולנו לצפות אותן, לאחר ארבעה מפגשים קצרצרים בלבד. חילקנו להם מעטפות אישיות שמטרתן הייתה להתמלא במילים/ציורים יפים שמבטאים תחושות יפות וחמות שהם מרגישים אחד כלפי השני, כמי שחולקים בית משותף. בנוסף, הבאנו איתנו מדבקות צבעוניות ששלחו בני כיתתה המקסימים של מיכל, ביתו של מני, המרצה המלווה אותנו, במיוחד עבורם. מבלי ששמנו לב קיבלנו כל אחד מאיתנו גם כן מעטפה מלאה, שלוותה בחיבוקים ותודות.

מהרגע בו התחלנו את הכשרתנו בבית, שמנו לב שהילדים מאוד מתעניינים בתמונות וסרטונים. לכן, החלטנו להתמסר לכיוון הזה ונתנו להם את הפלאפונים שלנו וביקשנו שיצלמו תמונות וסרטונים כפי שמתחשק להם. התוצאה הייתה סרטון מרגש שהכנו להם הבנוי מנקודת מבטם האישית, בשפתם, מבלי פילטרים וצנזורים, שעולם המבוגרים יכול להכניס מבלי לשים לב.

משלחת עבודה סוציאלית בינלאומית ממכללת ספיר להודו 2016משלחת עבודה סוציאלית בינלאומית ממכללת ספיר להודו 2016

בהמשך השבוע נפגשנו עם ריטה, מייסדת הגסטהאוס בו אנו שוהים. ריטה היא עובדת סוציאלית הודית, שנישאה לגרמני. שניהם פיתחו פעולות של אקטיביזם חברתי, פשוטו כמשמעו, שמכיל כל כך הרבה שבילים, שמתחברים בסוף לשביל אחד של הרצון הפנימי לסייע ולהשפיע על חייהם של אנשים, שמתמודדים עם קשיים כאלו או אחרים. ובהינדי - סנגם. ההכנסות של הגסטהאוס מיועדות להשקעה בפעילויות השונות, דבר אשר מילא את ליבנו בגאווה על התרומה שהמכללה ואנחנו מביאות בעצם נוכחותנו כאן. הפגישה הולידה הזמנה מצידה של ריטה ובעלה לאירוח בביתם שקרוב לגסטהאוס. הם קיבלו אותנו באהבה ובסקרנות מאוד גדולה לשמוע על פועלנו ועתידנו בתחום העבודה הסוציאלית, שאלות קשות אך בין היתר גם מעוררות חשיבה ושיח משותף שתרם לנו רבות.

הקינוח לשבוע העמוס הזה, שמרגיש כלב ליבו של המסע, הסתיים בערב ישראלי שהכנו עבור הסטודנטים והמרצים ההודים שמארחים אותנו בנאגפור. לאחר שבע שעות של עבודה ללא הפסקה, העמדנו ארוחה לתפארת שלא הייתה מביישת אף ישראלי! מפיתות, חומוס, טחינה, פלאפל ושקשוקה עד למגוון סלטים עשירים וצבעוניים - הכל מעשה ידינו!! עשינו יחד קידוש ושרנו שירים. האורחים עשו רושם שהתרגשו, נהנו והתפלאו עד כמה גם אוכל שהוא לא חריף יכול להיות טעים ועל כן יצאנו מרוצות ומסופקות.

עצם כתיבת הסיכום, אותו אתם קוראים, מרגשת אותנו וגורם לנו לרצות להעביר את הזמן ב-Slow motion. העומס, שהמסע מביא איתו, גורם גם לזמן לעבור מהר ממה שציפינו וכרגע על אף הקשיים שהמסע הזה מזמין ומביא איתו, אנחנו לא רוצות שיסתיים ויחמוק לנו בין האצבעות.

ההבנה איתה אנו מסיימות את השבוע היא שאין כמו הארץ ואין ברות מזל מאיתנו להיות פה. אנחנו מרגישות עמוק בליבנו שזו החוויה המשמעותית, המלמדת, המאתגרת והמספקת ביותר שנחווה ומרגישות שעינינו נפתחות לעולם עמוק יותר. זהו שלב משמעותי בבניית זהותנו האישית והמקצועית ועל כן אנו מודות על כל יום, רגע וחוויה למכללה, ולחברינו למסע.

תזכרו - סאב קוצ׳ מילגה - הכל אפשרי.

#שבועאחרוןברבאק
אבטם, הדר וענת

משלחת עבודה סוציאלית בינלאומית ממכללת ספיר להודו 2016משלחת עבודה סוציאלית בינלאומית ממכללת ספיר להודו 2016

משלחת עבודה סוציאלית בינלאומית ממכללת ספיר להודו 2016

25.1.16 - היום הראשון בהודו
נחתנו בהודו לקבלת פנים מושלמת, היישר לזרועותיהן של דמויות לא מוכרות אך חמות ומלאות צבעים ושמחה - הסטודנטים והמרצים שיילוו אותנו כאן, מבית הספר לעבודה סוציאלית בעיר נגאפור - מטרו סאווה סנג Matru Sewa Sangh Institute of Social Work ובקיצור MSSISW. את בית הספר לעבודה סוציאלית הקימה ב-1958 קרן חברתית מטרו סאווה סנג (שמה מורכב מהרעיון של קבוצת אנשים למען אמהות). לא ציפינו לזה כלל. הובלנו ישר אל הרכב, שלקח אותנו לגסטהאוס, ובין כל ההמון והדרך הסואנת החלה לחלחל ההבנה שאנחנו פה. ההגעה לגסטהאוס לוותה בברכת שלום חגיגית, מטיקה אדומה על המצח דרך שרשרת פרחים יפיפייה (ומגרדת) ועד למאמץ כביר של העובדים לגרום לנו להרגיש הכי בבית בעולם. ההתרגשות העצומה התחילה לקבל רבדים נוספים של תחושת האחריות שיש לנו. על הצורך לשמר את היחסים המדהימים שנוצרו בין המשלחות הקודמות לבין האנשים הנפלאים שכאן סביבנו. אין לנו ספק שיתווספו עוד שלל רגעים קשים, בונים, משמעותיים, ברורים ולא ברורים לסל החוויות שהתחיל להתמלא וגם לזה אנחנו מצפות. הרי זו חלק מהחוויה לשמה הגענו. בינתיים "רפובליק דיי" שמח לכל מיליארד ההודים ולכל מי שחוגג איתם, גם לנו.

משלחת עבודה סוציאלית בינלאומית ממכללת ספיר להודו 2016

31.1.16 - סיכום שבוע ראשון
לא יאמן איך עבר השבוע הראשון. כל כך הרבה חוויות בעלות אופי ייחודי וצבעוני, כל כך הרבה שמחה, עצב, בלבול, עניין וגם הגעגועים כבר התחילו להגיע. המסע התחיל בצורה הטובה ביותר שיכולנו לדמיין, ואנחנו מרגישים שעדיין מכבדים אותנו בכל מקום אליו אנחנו חוזרים כאילו רק הגענו. הסטודנטים והמרצים המקסימים קיבלו את פנינו בשדה התעופה וגם בהגעתנו לבית הספר שלהם עם חיוך ענק, מתנות ופרחים. ערכנו הכרות מעמיקה יותר בקבוצות קטנות ושמענו מג׳ון, המנהל, על היסטוריית המקום בכלל ובית הספר לעבודה סוציאלית בפרט. מדהים כמה דמיון יש בין התפתחות העבודה הסוציאלית בשני המקומות, וכמה על אף הקושי השפתי רווחה התחושה שכולנו מדברים שפה אחת של עובדים סוציאליים.

בהמשך השבוע התחלנו את הכשרתנו בשדה, בבית של ילדים בסיכון, יתומים, או שהוריהם אינם יכולים לגדל אותם. הבית הוא חלק מארגון שנקרא ICID - Indian center for integrated development. הילדים הפתיעו אותנו באמת שלהם, בשמחה שמהולה בעצב ובחוויות קשות. התרגשנו מהם ומהכוחות שלהם. בשבוע הבא נחזור לשם ליומיים נוספים בהם אנחנו מתכננות פעילות, שמטרתה להכניס קצת צבעים לבית בו הם חיים. טיילנו בשכונות הסלאמס שליד הבית, בו מתגוררים לא מעט הודים בתנאים קשים - אך דלתם פתוחה, הערכתם לפרטים הקטנים, לאנשים, לצחוק ולאהבה ויכולת הנתינה שלהם מעוררים השראה.

משלחת עבודה סוציאלית בינלאומית ממכללת ספיר להודו 2016

את השבת קיבלנו במסעדה בה מגישים מאכלים מכל העולם (במטרה למתן קצת את החריפות ולהתגעגע לאוכל ההודי שאנחנו אוהבות אך אוכלות פעמיים ביום). לאחר מכן הוזמנו לערב הודי שהכינו עבורנו הסטודנטים והמרצים וכלל קבלת פנים מפוארת, לא מעט משחקי חברה מגבשים, וארוחת ערב עשירה ומסורתית. התרגשנו ונהנינו מכל רגע. בשבת הבאה תפקידנו לעשות ערב ישראלי לקבוצה ההודית ואין ספק שאנו דרוכות להכין ערב יוצא דופן, מהנה ומכבד בדיוק כמו כל מה שעושים כאן עבורנו.

לקראת שבוע חדש אנחנו מקוות בעיקר שהמסע יעבור לאט לאט ושנחווה כל רגע גם קשה וגם שמח. לא יכולנו לתאר מסע גדוש יותר בחוויות מכל הסוגים, ואנחנו מודות ומעריכות כל כך את ההזדמנות שניתנה לנו להיות כאן.

נמסטה ושבוע טוב מהודו!

משלחת עבודה סוציאלית בינלאומית ממכללת ספיר להודו 2016

בית הספר לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית ספיר שם לו למטרה להכשיר סטודנטים להיות אנשי מקצוע ובעלי מודעות אישית וחברתית, המגלים גמישות, יוזמה וביקורתיות. הלימודים משלבים קורסים תיאורטיים ביחד עם קורסים יישומיים והכשרה מקצועית בשדה כבר מהשנה הראשונה. בביה"ס ארבעה מסלולי התמחות: טראומה ואובדן, תעסוקה ואבטלה, שיקום ועבודה סוציאלית בינלאומית.

המכללה האקדמית ספיר היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל. לומדים בה למעלה מ-8500 סטודנטים מרחבי הארץ המגיעים לנגב המערבי ומתגוררים בקיבוצי הסביבה. בספיר שכר הלימוד אוניברסיטאי, שנה אקדמית ראשונה חינם לחיילים משוחררים.

עבודה סוציאלית בינלאומית ממכללת ספיר בהודועבודה סוציאלית בינלאומית ממכללת ספיר בהודו

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
7 + 1 =