אמנות – IN, גרפים ומדדים – OUT

בית הספר לאמנות, חברה ותרבות במכללה האקדמית ספיר מביא את האמנות אל הבורסה לניירות ערך בתל אביב

14.12.15 | ברק גולדנברג

הבאים והולכים בשערי הבורסה לניירות ערך בתל אביב, רגילים לראות את המספרים והאחוזים הרצים לאורך המסך הגדול שבכניסה. החל מהשבוע ועד סוף ינואר מצטרף מספרים והגרפים גם מיזם אמנותי- דיגיטלי, תוצאה של שיתוף פעולה בין הנהלת הבורסה לניירות ערך לבין המכללה האקדמית ספיר.
"עיין ערך אמנות" היא שמה של סדרת אירועי אמנות, תרבות ורוח של בית הספר לאמנות  מכללה האקדמית ספיר  בשיתוף הבורסה לניירות ערך בתל אביב. בפרויקט הייחודי, מארחת הבורסה יצירות ווידיאו-ארט המוקרנות על גבי המסך הענק שבכניסה לבניין הבורסה, המזוהה כל כך עם העולם הפיננסי. היצירות מקבלות ביטוי ונוכחות והופכות לחלק אינטגרלי ובלתי נפרד מהכלכלה והחברה. כמו כן, על עמודי הטוטם הדיגיטליים בכניסה למשכן הבורסה, מוקרנים קטעי שירה עכשווית, מה שמביא את האמונות אל הרחוב והופך אותה זמינה לציבור באופן ישיר ומפתיע.לונג שוט
בערב חגיגי אליו התכנסו בכירים מעולם הפיננסים, האקדמיה והאומנות, נפתחה התערוכה. נשיא המכללה האקדמית ספיר, פרופ' עמרי ידלן, בירך את המשתתפים והסביר אודות שיתוף הפעולה יוצא הדופן עם עולם הפיננסים: "זו תערוכה בסימן אומנות הכסף, אנחנו עוסקים באומנות ההשקעה ומשקיעים באומנות". בהמשך, נשא דברים מנכ"ל הבורסה לניירות ערך, יוסי ביינארט: "כאן בבורסה אנחנו מוקפים במספרים ועוסקים בחומר, לארח כאן את האמנות מחזק את צד הנפש ומחבר את המקום החשוב הזה לחברה". לאחר הברכות עלו לבמה חברי להקת אנסמבל "רוק ספיר". 
ראש בית הספר לאמנות במכללת ספיר, מיכל שמיר מספרת כי בית הספר רואה בפרויקט ביטוי לתפישת האמנות שלו-אמנות שהיא חלק אינטגרלי מהחברה והסביבה. "מסך הבורסה הענק הופך לבמה לעבודות אמנות אישיות העוסקות בזהות ודימוי עצמי, הנורות הדיגיטליות על עמודי הטוטם מהבהבות שירה עכשווית ולא רק מספרים באדום ירוק".
קטעי הווידאו- ארט המוצגים על גבי המסך הענק, מציגים כיצד בחנו האמנים את נוכחותם הפיזית באמצעות מצלמת הווידאו הביתית. אותו אמצעי חדש שהפך במהרה למעבדת אמן שמתוכה ניתן לבצע מחקרים שלמים בנושא דימוי השתקפות. שירת הטוטם מאגדת את יצירותיהם של תריסר משוררים מרכזיים, מוכרים וצעירים, שכותבים כיום בזירה הישראלית. השירים מוצגים בכניסה לבניין הבורסה וזמנים לקהל הרחב.
במהלך התערוכה תתקיים סדרה של ארבעה מפגשים והרצאות בנושא אמנות, אוצרות, תרבות וכסף. ההרצאות בהשתתפות מרצים, חוקרים ואמנים ממכללת ספיר יחד עם אנשי הון וכספים, אוצרים, אספנים ומומחים בתחומי האמנות. ההרצאות פתוחות לציבור ללא תשלום ותתקיימנה בימי שישי בבוקר בבניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב.

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
2 + 2 =