אתם החוליה החסרה

17.12.15 | ברק גולדנברג

גיא רולניק התארח במחלקה לתקשורת ועיתון ספירלה – און ליין וריתק מאות סטודנטים.

מעטות הפעמים בהן סטודנטים נוהרים להרצאה באקדמיה, בוודאי כשמדובר בהרצאה לכלכלה. אבל השבוע, במכללה האקדמית ספיר, אולם 5001 המונה 400 מושבים היה מלא לגמרי.

גיא רולניק, מכוכבי סדרת הטלוויזיה הדוקומנטרית, "מגש הכסף" הגיע למכללה להרצאה במסגרת פרויקט talk" תקשורת" של המחלקה לתקשורת  ועיתון ספירלה - אונליין.

גיא רולניק

רולניק, חתן פרס סוקולוב, מייסד העיתון הכלכלי דה-מרקר, ואחד הקולות החדשניים, החושבים והמשפיעים בזירה הציבורית בתקופה האחרונה, הציג בפני הסטודנטים את הנושאים שעלו בפרק הראשון של הסדרה "מגש הכסף", ביניהם: ריכוזיות במשק הישראלי, קשרי הון שלטון, שחיטות שלטונית והון חברתי.

הסדרה הדוקומנטרית, "מגש הכסף", העוסקת במצב הכלכלי חברתי בישראל, עוררה את תשומת לבם של רבים מהציבור ותפסה תאוצה בעזרת הרשתות החברתיות. במאי הסדרה דורון צברי נמנה על סגל מרצי בבית הספר לאמניות הקול והמסך בספיר.

בגוון קול מתריס משהו, אבל בכריזמטיות גדולה, הסביר רונליק לסטודנטים הרבים כיצד הדיון במדינה מוסט מהעיקר לנושאים המעניינים את בעלי יכולת להשפיע על התקשורת וכיצד קבוצות אינטרסים שולטות בכלל האוכלוסייה: "אני אנסה לשכנע אתכם היום, שיש משהו שמשפיע עלינו והוא הרבה יותר יסודי מהפוליטיקה. השיחה לא תתמקד בימין או שמאל, אלא על הכוחות שמנעים את המדינה" פתח רולניק, "תדעו שמה שאתם ראיתם במגש הכסף, אני וחברי בדה מרקר כבר כותבים 15 שנה, אבל אתם התחלתם להקשיב לנו רק אחרי המחאה החברתית ב-2011".
גיא רולניק

"אנשים שואלים אותי: 'מה סוד הקסם של מגש הכסף? יש לכם מיליון צפיות ביו טיוב בפרק הראשון' אני אומר לאנשים, שהסוד הוא לא בזה שעומדים שלושה גברים, שניים מהם קירחים, שלוח מלא במספרים ואחוזים מאחוריהם זה הסוד, ולפעמים הם צועקים ולא נחמדים. התשובה היא פשוטה למדי, מה שאנחנו מספרים במגש הכסף, זה סיפור שלא סיפרו לציבור עד היום בשום מקום אחר".

"התעניינות שלכם בסדרה זה לא ההצלחה של מגש הכסף, זה הכישלון של התקשורת" הסביר לקהל ,"זה שמיליון איש רואים את הסדרה, סדרה שמדברת על כלכלה, גרפים ואחוזים, שבבסיסה משעממת למדי, זה כישלון של מה שאתם קוראים 'כלב השמירה' –התקשורת"

בהרצאה הסביר רולניק כיצד לטענתו פועלים פוליטיקאים רבים, איך קבוצות האינטרס תופסות תאוצה ושליטה בחברה ומה על הציבור בישראל לעשות על מנת לדאוג שלא ירמסו אותו. "הריכוזיות תמיד דופקת אותנו, ריכוז כוח בידי מעטים הוא משחית" הסביר. 

כשנשאל בקשר לעתיד המדינה והאם הוא מעוניין להצטרף לפוליטיקה ענה: "המחאה החברתית הצילה כמה עניינים פה, לכן אתם מוכנים לשמוע את ההרצאה הזו. אתם חייבים להקשיב לדמוקרטיה, זה מה שאני מוכר לכם, כל פעם שמדברים אתכם על אבו מאזן, בר רפאלי, אייל גולן ועוד רבים וטובים, תזכרו על מה לא מדברים, וזה על דברים חשובים שמשפיעים על החיים של כולנו".
גיא רולניק
"אני לא אוהב לתת תחזיות, בעיקר לגבי העתיד, אנחנו לא מתעסקים פה במכירת מניות שמהוות שטח אטרקטיבי לתחזיות, אנחנו עוסקים בלהמציא ולייצור את העתיד. אין קשר לבחירות, הדמוקרטיה היא אינה התוצאות בקלפי וזהו. הדמוקרטיה חיה מתפתחת ונושמת כל הזמן, שום דבר לא ישתנה אם תבנו על היום של הקלפי כיום הדמוקרטיה ולא תעסקו יום יום בתחזוקה שלה. זה תהליך ארוך, צריך מעורבות ציבורית ואין קיצורי דרך, יש שם רק חוליה חסרה אחת וזה אתם".

לצפייה בהרצאה


המחלקה לתקשורת במכללה האקדמית ספיר, בראשות ד"ר אורלי סוקר, מכשירה סטודנטים בתחומי התקשורת השונים: עיתונות, רדיו, תקשורת דיגיטלית ותקשורת שיווקית. הלימודים משלבים בין תיאוריה ועשייה עיתונאית. הסטודנטים במחלקה מפעילים אתר חדשות, "ספירלה", ואת רדיו "קול הנגב". בוגרים רבים של המחלקה משולבים בתעשיית התקשורת.

המכללה האקדמית ספיר (ע"ר) היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל. לומדים בה למעלה מ-8500 סטודנטים מרחבי הארץ המגיעים לנגב המערבי ומתגוררים בקיבוצי הסביבה. בספיר שכר הלימוד אוניברסיטאי, שנה אקדמית ראשונה חינם לחיילים משוחררים.

לפרטים נוספים:

ברק גולדנברג, ע. דובר - 052-3122597

סיימון תמיר, מנהל אגף תקשורת ושיווק - 054-6755245

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
2 + 0 =