תערוכות

- השתקפויות - אוצרת: אריאלה פלוטקין, ביה"ס לאמנויות ספיר

מאז קיים הוידאו ארט, אמנים בחנו את נוכחותם הפיזית באמצעות מצלמת הווידאו הביתית. אותו אמצעי חדש הפך במהרה למעבדת-אמן שמתוכה ניתן לבצע מחקרים שלמים בנושא דימוי-השתקפות. באסופת הווידאו הנוכחית, המכנה המשותף לעבודות הווידאו של סטודנטים ובוגרים של מכללת ספיר, היא נוכחותו של האמן בווידאו בעת פעולה מול המצלמה/צופה. מעבודה לעבודה מתחדדת האנליזה העצמית של ההשתקפות, והדימוי הופך לתהליך כמעט אבולוציוני כשבמהלכו מתחזקת נוכחות המצלמה ככלי המתווך בין העצמי לדימוי. כך למשל, ברק דאלי, בוחן בעבודת הווידאו שלו את גבולותיו נוכח מתקפה על פרצופו. טליה לפיד, הופכת את פניה לצמח. ג׳ין סימון מחופשת לשלל דמויות נשיות שמייצגות תרבויות שונות, ובוחנת את המעברים בין דימוי לדימוי תוך דקלום שירו המפורסם של לו ריד- "בחיי הסודיים״. נדין בר שותלת עצמה בציור של קראבג׳יו במקום דמותו של ישו. נריה טרבלסי בוחנת באופן מדוקדק מאחורי וילון את זהותה הנשית דתית. וזיו רומבלסקי מציגה דווקא את הסב והסבתא בפרפרזה על ציוריו המוכרים של מונה וכמובן נחום גוטמן. העבודות השונות יוצרות דיאלוג מורכב של השתקפויות: עבודת וידאו אחת מתבוננת בשנייה בעוד הצופים נטמעים ונפרדים ממנה, חומקים ונקלעים לדימוי-השתקפות נוסף. רצף העבודות מספק בכל פעם הצצה לרשת דימויים שונה, ויחדיו, כמכלול, מרכיבות העבודות קליידוסקופ לא ממושמע של דימויי עצמי.

משתתפים: ברק דאלי / טליה לפיד / ג׳ין סימון / נדין בר / נריה טרבלסי / זיו רומבלסקי

- שירת הטוטם - אוצרת: מי-טל נדלר, המחלקה לתרבות יצירה והפקה ספיר

שירת הטוטם מאגדת תריסר משוררים מרכזיים, מוכרים וצעירים, שכותבים כיום בזירה הישראלית. השירים בוחנים מחדש את ה"שבט", את מבטו ואת סדריו, באמצעות פירוק ובנייה של מרחבי הגוף והבית, דרך כינון מחודש של התשוקה לקול פיזי ושירי, ותוך חיפוש עירוני אחר שפה במרכז המסחרי הפועם של תל אביב. השירים נעים בפסים שיריים דיגיטליים. הם נטמעים במהירות השוטפת של העיר. הם חוברים זה לזה במקטעים וערב-רב, ומתפצלים מילים-מילים, כיחידות אוטונומיות בודדות, מאפשרים הרכבים חדשים של היומיום העירוני: הליכה מהירה בצד תנועת המילים, הזדהרות הבוקר, אימת הקמים בבוקרו של יום ונוֹחם הצועדים בסך, הם נמזגים עם בהיית הלילה ומרזבי העיר המקרקשים, ומגיחים בשעות הרִיק הנטושות. ההיטמעות במרחב העירוני מייצרת שאלות טוטמיסטיות על העיר ההומוגנית והגוף המהונדס ועל פירוקם האפשרי של דפוסי מבט, גבולות גוף/עיר ורצפי תנועות במרחב.

משתתפים: אלי אליהו / ישראל אלירז / ארז ביטון / יעל גלוברמן / תהילה חכימי / רועי חסן / יצחק לאור / שחר-מריו מרדכי / אגי משעול / מי-טל נדלר / שירה סתיו / עדי קיסר

שירת הטוטם