הפרטיות שלנו - הדלק שלהם

ברק גולדנברג

יום עיון בנושא פרטיות בעידן הדיגיטלי התקיים בספיר

שנת 2015, זוג צעיר שהתחתן לאחרונה בצפון הארץ, החליט להגדיל הכנסותיו על ידי מכירת פרטים על האירוע לתקשורת, זאת עשה באמצעות הפעלת מערכת משומנת של יחסי ציבור ושיווק שניסתה לעורר בקהל עניין כדי שיצרוך פרטי הרכילות מתוך החתונה. כדי לשמור על ערך הפרטיות של האירוע על מנת שניתן יהיה למכור אותה נאלץ הזוג לאבטח את מתחם האירוע בעשרות מאבטחים ולבקש סגירת טיסות צילום מעל מתחם החתונה. העלות: עשרות אלפי שקלים, והתועלת? מספר שעות של פרטיות ואינטימיות ורווחי עתק ממכירת הזכויות לאמצעי התקשורת ב"בלעדיות". הכלה, דוגמנית ואשת עסקים שמתפרנסת בעיקר מחשיפה לציבור, הפכה את חתונתה למבצר מוגן מהעידן המודרני זאת כדי לעשות קופה ממכירת הפרטים והחזירה את האורחים שנים אחורה, טרם עידן הסמארטפונים.

בעולם בו גוגל יודעת היכן החנינו את הרכב בקניון, פייסבוק עוקבת אחרינו ובאינסטגרם אנחנו מתעדים את חיינו, בקשתה של הכלה, שכל הכנסותיה מגיעים מעצם חשיפתה לציבור, ואשר הציגה את פעילותה "כשמירה על הפרטיות" נתפסה בעייני הציבור כאבסורדית, צבועה ואפילו חצופה.

ביום עיון שנערך במכללה האקדמית ספיר בנושא "פרטיות – הכל גלוי?" לכבודו של ד"ר יעקב הכט, חוקר אינטרנט עצמאי. דנו בשאלה "האם בעולם הדיגיטלי והשיתופי של היום, הפרטיות עדיין בתוקף?" בין המשתתפים ביום העיון היו: נשיא המכללה האקדמית ספיר, פרופ' עמרי ידלין,  עו"ד יורם הכהן, מנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי וראש רמו"ט לשעבר, פרופ' קרין נהון, פרופ' שיזף רפאלי, ראש ביה"ס למשפטים בספיר פרופ' ניר קידר ושופטת בית המשפט העליון לשעבר דליה דורנר.
פרטיות דוטקום
היום אורגן על ידי רימון לוי, מנמ"ר במכללת ספיר, ואיגוד האינטרנט הישראלי. 

נשיא המכללה פרופ' ידלין, פתח את יום העיון והסביר לקהל כי "אדם הרוצה לשמור על פרטיותו נאלץ להשקיע משאבים אדירים בכדי למנוע דליפה של אינפורמציה" עוד הוסיף ש"הזכות לפרטיות נתונה לשינויים כלכלים, חברתיים ומשפטיים".

בשנים האחרונות, משחקי כוח בין פוליטיקאים ותאגידים הובילו לפרשיות כמו WikiLeaks  ו-Snowden, שזעזעו את העולם. הפרשיות הציתו שיח ציבורי נגד אובדן הפרטיות והובילו למאבקים משפטיים, חברתיים, כלכליים, מסחריים וטכנולוגיים טרנס-אטלנטיים, והעלו  חששות כבדי משקל לעתיד הדמוקרטיה ואופן השימוש המואץ בטכנולוגיות פולשניות המגלות את פרטיות המשתמשים.

עו"ד יורם הכהן, מנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי, הסביר כי: "אנחנו חיים בעולם שהמידע האישי עובר מאיגוד לאיגוד. בנוסף המדינה אוספת כמויות גדולות של מידע. "האח הגדול" לא נעלם, הוא עניין מרכזי בחיינו" בהמשך הוסיף: "האזרח הבודד לא יכול להבין מה עושים עם המידע הזה, רוב האנשים לא יודעים איך חברת גוגל עובדת וכמה היא יודעת עליהם".
פרטיות דוטקום
פרופ' שיזף רפאלי התייחס בדבריו לכך שהמשתמשים כיום הפכו לפאסיביים ואינם עוד דואגים לפרטיות. "הפרטיות שלנו היא הדלק שמניע את האינטרנט" טען, והוסיף ש"הפרטיות כמו שהכרנו אותה עברה מן העולם, הטכנולוגיה לא מאפשרת לה להתקיים".

ד"ר יעקב הכט הוא חוקר עצמאי בנושאי תרבות האינטרנט. ניהל את האגף להכשרה ולפיתוח כוח אדם במשרד העבודה והרווחה (כיום משרד הכלכלה)  וכיהן כמורה במגמת הייעוץ החינוכי בבית הספר לחינוך של האוניברסיטה העברית בירושלים. לאחר קרירה בתחום הכשרה וחינוך מקצועי, ובתחום זה פרסם למעלה משישים מאמרים, משנת 1998  ד"ר הכט החל לעסוק בחקר תרבות האינטרנט, ד"ר הכט ממשיך ביצירת ידע העומד לרשות כלל הציבור, לרוב במגזין של איגוד האינטרנט. הוא עמית מחקר במרכז לחקר האינטרנט של אוניברסיטת חיפה.
פרטיות דוטקום
על אף פעולתו העצמאית מחוץ למוסדות פורמליים, זוכה ד"ר הכט למעמד מכובד  בקרב חוקרי אינטרנט ועמדתו נשמעת ומוערכת.

המכללה האקדמית ספיר היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל. לומדים בה למעלה מ-8500 סטודנטים מרחבי הארץ המגיעים לנגב המערבי ומתגוררים בקיבוצי הסביבה. בספיר שכר הלימוד אוניברסיטאי, שנה אקדמית ראשונה חינם לחיילים משוחררים.

לפרטים נוספים:
ברק גולדנברג, ע. דובר - 052-3122597
סיימון תמיר, מנהל יחידת התקשורת - 054-6755245

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
5 + 3 =