האם אפשר לביים רצח?

ברק גולדנברג

במחלקה לתקשורת במכללת ספיר מתעמקים ביצירת מציאות מדומה כחלק מהתמחות בניו-מדיה בין היתר עלתה השאלה האם אפשר לביים רצח?

"אתמול בערב הייתי עדה לרצח. ראיתי במו עיני איך הכל קורה, אבל לא יכולתי לעשות כלום". כך סיפרה ד"ר עטרה פארן פרנקל ראש מסלול תקשורת דיגיטלית במחלקה לתקשורת במכללה האקדמית ספיר, לסטודנטים שחשבו שהגיעו להרצאה שגרתית. לאחר מספר רגעים של חוסר וודאות המשיכה ד"ר פרנקל את הסיפור "זה היה בפסטיבל "Print screen" לתרבות דיגיטלית, הרכבתי משקפי מציאות מדומה, והכל נראה כל כך אמיתי, הרגשתי כאילו זה באמת קרה".

לא בכל יום זוכים להיות במקום אחד ולראות מקום אחר, הסטודנטים של המחלקה לתקשורת זכו בהרצאת אורח מיוחדת במינה של מעצבת ואמנית המדיה הדיגיטלית פגי וויל. ההרצאה שהתקיימה בחסות שגרירות ארצות הברית בישראל, הציגה לסטודנטים טכנולוגית חדשות בעולם משחקי המחשב והקולנוע וכיצד האמצעים החדשים, רב-רבדיים, מאפשרים לקהל לחוות מציאות בסביבה דיגיטלית.

וייל שחזרה סצנת רצח אמתית, ובמקום לספר את האייטם החדשותי במילים או בתמונות כמו שהתרגלו הסטודנטים לצרוך בחדשות בעיתון ובטלוויזיה, היא אפשרה להם לצפות, ספק להשתתף באירוע בעזרת טכנולוגית מציאות מדומה (VR-Virtual Reality) .

"זה לא סרט, ולא משחק מחשב. זה סוג חדש של עיתונאות" הסבירה וייל.

בהמשך הציגה וייל פיתוחים של מציאות רבודה, מדומה ותלת מימד והסבירה כיצד אלו נטמעים בחברה ויוצרים שיתופי פעולה בינלאומיים.

מתן אליהו, סטודנט שנה א' שניסה את הטכנולוגיה המתקדמת, הסביר כי חווה "עולם אחר", "זה הרגיש כל כך אמתי, רציתי לעזור לו והושטתי יד אבל נזכרתי שאני מול כל הכיתה".

המחלקה לתקשורת במכללה האקדמית ספיר, בראשות ד"ר אורלי סוקר, מכשירה סטודנטים בתחומי התקשורת השונים: עיתונות, רדיו, תקשורת דיגיטלית ותקשורת שיווקית. הלימודים משלבים בין תיאוריה ועשייה עיתונאית. הסטודנטים במחלקה מפעילים אתר חדשות, "ספירלה", ואת רדיו "קול הנגב". בוגרים רבים של המחלקה משולבים בתעשיית התקשורת.
פגיי וייל בהרצאת אורח במחלקה לתקשורת במכללת ספיר
צילום: לירון בוזגלו

המכללה האקדמית ספיר היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל. לומדים בה למעלה מ-8500 סטודנטים מרחבי הארץ המגיעים לנגב המערבי ומתגוררים בקיבוצי הסביבה. בספיר שכר הלימוד אוניברסיטאי, שנה אקדמית ראשונה חינם לחיילים משוחררים.

לפרטים נוספים:
ברק גולדנברג, ע. דובר - 052-3122597
סיימון תמיר, מנהל יחידת התקשורת - 054-6755245

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
1 + 6 =