מכתב אישי מראש המסלול

באמצע שנות העשרים שלי חלמתי לעשות מוזיקה לסרטים. אז זה היה נראה כמו חלום רחוק ואתגר גדול מדי. 9 שנים אחר כך מצאתי את עצמי יושב ליד במאי קולנוע מהשורה הראשונה. פתאום אני  כותב עבורם מוזיקה, מפענח ומפצח ביחד איתם את הקוד הגנטי של הפסקול לסרט שלהם. כדי להגיע לשם, עבדתי כמו מטורף, החסרתי שעות שינה, הקרבתי חלומות אחרים ודבקתי במטרה בעודי נחוש ומתלבט בו זמנית. מסלול ההתפתחות האישית בעולמות היצירה הוא מורכב ואם הייתם שואלים אותי אז, לא הייתי אפילו מעלה על דעתי שיום אחד אני גם אהיה מרצה ואלמד את המקצוע.

עבודה בתחומי היצירה אינה קלה. היא כרוכה בהרבה אחריות ומשמעת עצמית, שעות ארוכות, והרבה פתיחות וקבלה של ביקורת. אתה גם לבד וגם חלק מצוות יצירתי, שביחד מגשים את החזון של הבמאי. בעבודת הצוות הזו יש ריגוש עצום והוא קיים בשני התחומים שאנו מלמדים במסלול, מוזיקה ועיצוב פסקול (כל מה שהוא לא המוזיקה  - רעשי הרקע, דיבורים וכו'). אנחנו כותבים, מקליטים, מלחינים וממציאים צלילים ופתאום הסרט עובד אחרת וקם לתחיה. לאחר כל סצנה שמפצחים, מרגישים כמו הורים שמאושרים מהשידוך של הילדים. אני זוכר איך ישבתי שבועות שלמים על אחת הסצנות המורכבות מתוך הסרט "בופור" כאשר הבמאי יוסף סידר דחה שוב ושוב רעיונות מוזיקליים שהצעתי. יום אחד, כשאני כבר מיואש ומרוט ללא שינה, הבנתי שאני צריך לתת לתמונה להיות המלחין וגם המנצח. באתי עם רעיון חדש שהתקבל בהתלהבות ומשם המראנו ופיצחנו את השפה המוזיקלית של הסרט המיוחד ומתאגר הזה.  

וכך, לאחר שהחיים שלנו התהפכו לחלוטין במשך חודשים, מגיע הרגע הגדול ואנחנו מגיעים להקרנת בכורה ורואים את הסרט על המסך הגדול, כשהמוזיקה והפסקול שלנו הם חלק מהיצירה השלמה. אני וסגל המורים המסור והמנוסה שמלמד במסלול, נביא אתכם לרגעים האלה - באמצעות עבודה קשה, עבודת צוות עם במאים ועורכים, לימודי התיאוריה וצלילה לתוך העולם המופלא של הקולנוע וסאונד לתמונה.  אנחנו נהיה שם גם אחרי שתסיימו את שלב הלימודים, נלווה אתכם ונאחל לרגע שנקנה כרטיסים לסרט ונראה את שמכם מופיע בגאווה על המסך.

בהצלחה. ישי אדר.

אנשי קשר

ראש המסלול, ישי אדר

adar_i@mail.sapir.ac.il

רכזת סטודנטים, נעה סגל-נאור - 077-9802460

מזכירות בית הספר, cinema@sapir.ac.il

מוזיקה וסאונד לקולנוע - המכללה האקדמית ספיר