פרויקט קהל וקהילה במרחב הציבורי

בחודש יוני 2012, התקיימו לאורך יומיים, 4 פעולות חברתיות משתפות קהל וקהילה במרחב הציבורי של שדרות ובמכללת ספיר. הפעולות היו חלק מהקורס אמנות חברה קהילה בבית הספר לאמנות במכללת ספיר בהנחיית אורית חסון ולדר. במהלכן הועלו שאלות לגבי פרפורמטיביות, קהל וקהילה, והיכולת שלהם להשפיע על המרחב החברתי פוליטי של הדרום.

גרפיטי פמיניסטי - תהילה כהן, איילה כץ, חגית טטייבסקי
פעולה במרחב העירוני של שדרות, המבקשת לעורר מודעות פמיניסטית ושינוי במרחב העירוני של שדרות ונשענת על אלמנטים וסטריאוטיפים הנקשרים לנשיות.

הפעולה כללה ריסוס כתובות גרפיטי בורוד ומיתוג של הפעילות כשלישייה נשית בעלת מעין "שליחות או משימה גורלית". הריסוס בוורוד על גבי כתובות קיימות ביקש להעצים את הנוכחות הנשית של הסטודנטיות באזור ושל נשים בכלל במרחב הפריפריאלי בדרום.

גרפיטי פמיניסטי - ביה"ס לאמנות ספיר בקהילה
גרפיטי פמיניסטי - ביה"ס לאמנות ספיר בקהילהגרפיטי פמיניסטי - ביה"ס לאמנות ספיר בקהילה
גרפיטי פמיניסטי - ביה"ס לאמנות ספיר בקהילהגרפיטי פמיניסטי - ביה"ס לאמנות ספיר בקהילה

חניה זמנית - שרון קן- דור, לימור מקס, הדס קרמיניאן, לירון יערי
שעת סיפור, שיעור יוגה והירגעות במגרש חנייה במרכז" פרץ" בשדרות.

פעולות הזרה במרחב ציבורי מוגדר תוך השתלטות על מקום חנייה (במרכז המסחרי "פרץ" בשדרות) והפיכתו למרחב ביתי אינטימי. ההשתלטות על חניות בשעות העומס ביקשה לייצר שיבוש של הסדר החברתי ולהפר את החוקים והקודים החברתיים במתחם. בפעולות נוצרו מרחבי הירגעות, התקיימה שעת סיפור (בעל תוכן כלכלי וחברתי ביקורתי) ונערך שיעור יוגה. בכל הפעולות הייתה קיימת התייחסות לערך הכלכלי של המרחב הציבורי ורצון לביצוע פעולות קטנות קהילתיות והתאגדויות, שאינן כלכליות או נושאות רווח אך משתפות את הציבור המזדמן, תוך יצירת קהילה זמנית.

חניה זמנית - ביה"ס לאמנות ספיר בקהילה

תעביר את זה הלאה - רעות סנדרוסי, בת אל לוי, שקד שמיר, זוודיתו יוסף, דניאל גרינפלד
העברת מסרים ומחיקת זהות במרחב של מכללת ספיר.

המיצג התקיים כחלק מאירועי החוג לתרבות במכללה והתרחש בתוך מבנה עץ, שלוחותיו החיצוניים לבנים והפנימיים שחורים. הסטודנטיות לבשו בגדים לבנים וחבשו פאות לבנות וכפפות לבנות. לאורך המבנה נקדחו חורי הצצה שאפשרו לקהל המזדמן להציץ למתרחש בתוך החדר, בו יוצרו פתקים בזמן אמת כמו בפס ייצור של מפעל והועברו דרך חריצים החוצה אל הקהל. בפתקים נכתב המשפט: "תעביר(י) את זה הלאה". זהו מסר שאין לו משמעות ומתפקד כתבנית לשונית המבקשת להמשיך את קיומה של הפעולה במרחב החיצוני. הפעולה ביקשה לעסוק בהתנהלות חברתית ובהפצת מידע. הפעולה מתכתבת עם אופני העברת מידע ומסרים אקדמיים, לצד מסרים תקשורתיים על כל ייצוגיהם.

תעביר את זה הלאה - ביה"ס לאמנות ספיר בקהילהתעביר את זה הלאה - ביה"ס לאמנות ספיר בקהילה

המטרד המואר - תהילה כהן, איילה כץ, חגית טטייבסקי
פעולה זו עסקה בחיי היומיום של בני הנוער בעיר באופן הומוריסטי תוך כדי התייחסות לאלמנט האור. בפעולה זו לקחו חלק שני נערים המתגוררים בשכונת נווה אשכול בשדרות ומגיעים ממשפחות מעוטות יכולת.

הנערים ענדו על גופם גופי תאורה מלדים וייצרו אינטראקציה עם העוברים ושבים בשכונת נווה אשכול הידועה כשכונה המאופיינת בבעיות חברתיות וכלכליות. הגוף המואר של הנערים ייצר הזרה של המרחב ושל הנערים באתר זה והפיכתם לגוף תאורה אנושי. שילובם של הנערים בפעולה האמנותית היה פועל יוצא של קשר מתמשך והיכרות במסגרת שדרוק - מקלט לעידוד מוסיקת רוק לנוער בעיר, שם גם נערכו ההכנות וחלק מהצילומים.
המטרד המואר - ביה"ס לאמנות ספיר בקהילה

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
2 + 4 =