נמסטה! משלחת להודו מהמחלקה לעבודה סוציאלית

במסגרת המסלול לעבודה סוציאלית בינלאומית יצאה משלחת סטודנטיות שלנו להודו.

במסלול הבינלאומי לומדות הסטודנטיות כיצד להשתלב בסיוע לאוכלוסייה באזורי משבר.

אנחנו נלווה אותן במסען המופלא בדיווחים שוטפים.

אלבום תמונות
כתבה על המשלחת בעיתון ההודי Times of india

מכתב חמישי ואחרון - 21.2.15 - כולנו ילדים של החיים...
אנחנו לקראת סוף המסע שלנו, אומנם הזמן עבר מהר אך הימים היו אינטנסיביים ומטלטלים ועל כן ישנה תחושה שהספקנו לספוג את התרבות המקומית. נחשפנו לעולם לא מוכר, לתרבות שונה, לאוכל חריף וצבעוני ולאנשים חמים. למדנו על עצמנו המון וקבלנו כלים ופרספקטיבות חדשות על האוכלוסייה איתה אנו עובדים בהכשרות בארץ.

השבוע שהתמקד בעיקר בילדים, התחיל בביקור בעמותות שונות שמספקות להם שירותים. אחד מן העמותות מספקת מענה טלפוני לילדים במצוקה, עמותה נוספת מקשרת בין תינוקות בני יומם אשר ננטשו לבין הורים המעוניינים לאמץ. היה זה יום לא פשוט עבורנו, המראות והסיפורים חלחלו והשאירו באנו חותם. החשיפה לכל המקרים הקשים והיחס לילדים בחברה הרגיש לנו, בתור נשים מערביות, מנוגד לכל התפיסה שלנו - כי הילד הוא במרכז.

יום למחרת נפגשנו עם הסטודנטים ההודים, מנהל האוניברסיטה הרצה לנו על תופעת ההתעללות בילדים לסוגיה, ביניהם, חטיפות ילדים, הקרבת ילדים לאלילים, העסקת ילדים בזנות ועוד. התהפכה לנו הבטן מהסיפורים והתמונות שהוצגו בפנינו. לא הצלחנו לתפוס את גודל התופעה ואת העובדה כי היא מהווה חלק בכל שכבות האוכלוסייה. משם יצאנו לסיור באחת משכונות העוני הקשות ביותר בנאגפור, בה גרים משפחות של קבצנים. גילנו כי הקבצנות עוברת מדור לדור ועל כן, גורלם נכפה גם על הילדים. זו הייתה חוויה קשה מנשוא עבורנו. ההתבוננות בילדים גרמה לנו לתהות על קושי החיים שהילדים הללו חווים ועל הכוחות הנדרשים עבורם על מנת לשרוד.

קשה להעביר את עוצמת החוויות שאנו עוברות פה במילים. אנו מקוות שהצלחתם להבין לו במעט את ההתנסויות השונות ואת התרשמותנו מהתרבות העשירה.

שבת שלום, נתראה בארץ.
בנות הודו 2015!!!

עבודה סוציאלית  בספיר - המסלול הבינלאומי בהודו

עבודה סוציאלית  בספיר - המסלול הבינלאומי בהודו

עבודה סוציאלית  בספיר - המסלול הבינלאומי בהודו

מכתב רביעי - 15.2.15 - חוויות מהודו
התחלנו את השבוע השלישי שלנו בנאגפור. השבוע היה אינטנסיבי וגדוש בעשייה משמעותית עם הילדים במקומות ההכשרה ועם אנשי הצוות. אנחנו עוברות תהליך ייחודי עם צוות העובדים הסוציאליים במסגרות ההכשרה ולומדות המון על הדרכים בהם הם פועלים.
בבית היתומים חווינו חיבור מעמיק לילדים ובקשנו מהם לספר לנו מהם חלומותיהם לעתיד. שוחחנו איתם על הדרך מרובת השלבים העומדת בפניהם להגשמת חלום זה. נדהמנו לגלות כי חלומותיהם מגוונים ובעיקר פשוטים למרות שהם נמצאים בחוויית הישרדות תמידית. חלומותיהם התרכזו בעיקר בהקמת בית ובעשיית טוב לסובבים אותם. הרגשנו משמעותיות כאשר בפעם הראשונה הילדים הבינו כי חלומותיהם הם אכן ברי הגשמה.

בשכונות העוני נחשפנו לקהילה המגוונת והייחודית אשר למרות התנאים הדלים קיבלה אותנו בחום ואהבה רבה. נדהמנו מהקיצוניות בין העושר לעוני הנפגשים ממש זה ליד זה באותה הסמטה. אך יותר מכל שמחנו לראשונה לארח את הסטודנטים ההודים ולהחזיר קצת מן הטוב שקיבלנו מהם עד כה וכמו שההודים נוהגים לומר בפתגמם הידוע "Guest are gods". ולכן שמחנו להזמינם לחוויה ישראלית ייחודית וקולינרית בה בישלנו אוכל מסורתי כמו פלאפל, טחינה ושקשוקה וכדורי שוקולד טעימים במיוחד. לימדנו אותם שירים וריקודים ישראלים וכמובן נהנו ממשחקים ומהוויה הישראלית.

שיא השבוע היה הכנס הבינלאומי בנושא הגירה והקשר בין הודו לישראל. הצגנו הגירה חוקית לישראל ממדינות מפותחות (ארה"ב), ממדינות מתפתחות (תימן) והגירה בלתי חוקית (מבקשי מקלט מאריתראה וסודן). התרגשנו מאוד מהמעמד, קהל רב של אנשי מקצוע ממכללות באזור ואנחנו 5 סטודנטיות מישראל.  זאת הייתה הצלחה גדולה ואנחנו גאות ושמחות על ההזדמנות לקחת חלק בכנס מסוג זה, וללמוד מאנשי מקצוע - עובדים סוציאליים בינלאומיים.

אנחנו מתחילות את השבוע האחרון במסענו, מי היה מאמין שכבר הגיע...
מתרגשות מהחוויות שעוד לפנינו..
 Danyavad! תודה והמשך שבוע טוב...

בנות הודו 2015

עבודה סוציאלית  בספיר - המסלול הבינלאומי בהודו

עבודה סוציאלית  בספיר - המסלול הבינלאומי בהודו

מכתב שלישי - 10.2.15 - "סאבקוץ' מילגה" (הכל אפשרי)

עבודה סוציאלית  בספיר - המסלול הבינלאומי בהודו

אנו נמצאות בשבוע השני למסעינו, לא יאמן איך הזמן עובר מהר כשנהנים!
צברנו חוויות רבות והעמקנו בתרבות ההודית, הבנו שהלמידה היא אין סופית ודרכי החשיבה בין התרבויות הן שונות ומגוונות.

דרך הסיור בשכונות העוני ובישיבה על צ'אי עם המשפחות גילינו על אורח החיים הדל והצנוע אך עם זאת מכניס הפנים. כמעט בלי להבין את השפה יצרנו קשרים והבנו את מבנה והתנהלות הקהילה. גילינו כי הקהילה היא ערך משמעותי ומשאב להישרדות הפרט.
כחלק מהכשרתינו אנו בחונות את הצרכים של האוכלוסיה עימה אנו פועלות ובהתאם מספקות מענים אשר תואמים לערכי התרבות. המשחק וההכרות עם הילדים מאפשרים לנו להרגיש במעט מהי חווית הילדות בשכונות ללא משאבים כלכליים ועל דרכי ההתמודדות של משפחות אלה והילדים היתומים גם כן.
בנוסף ישבנו לשיחה עם עיתונאי מקומי ידוע ומכובד, נדהמנו לגלות את סיפורם המורכב של האוכלוסיה החקלאית ואת הקשר בין אקולוגיה לכלכלה ולעבודה סוציאלית ירוקה. גילינו כי קיימת תלות רבה בענף החקלאות אשר משפיע על תופעות חברתיות כגון אחוזי התאבדות בלתי נתפסים של החקלאים ההודים שכיום מונה יותר מ-300,000 חקלאים. קשה היה לשמוע על תופעה זו בנוסף לאלמנות וליתומים הנשארים בכפרים וחיים בעוני מכפיר.

נחשפנו לאדיבותם של הסטודנטים ההודים אשר אירחו אותנו באחד מבתיהם והכינו במיוחד בשבילינו "ערב הודי" הכולל אוכל הודי מסורתי, משחקים ומנהגים יוצאים מן הכלל. נהננו מאוד מחברתם ומצאנו שייח משותף ומרתק.
החוויה הכוללת עוצמתית ומרתקת, אנו מוצאות עצמינו במצבים שלא תיארנו לעצמינו את גודל מורכבותם.
מצפות בקוצר רוח להמשך ולעד חוויות רבות העומדות בפנינו.  

אוהבות,
בנות הודו 2015!!

עבודה סוציאלית בספיר - המסלול הבינלאומי בהודו

מכתב שני - 6.2.15 - שבת שלום מהודו!

מסלול עבודה סוציאלית בינלאומית ממכללת ספיר בהודו

אי אפשר להאמין שהגענו ליום השישי למסע, המראות קשים לתפיסה והעוני הוא רב, קשה להאמין שזו המציאות שבה הם חיים ועם זאת נראים כשמחים ומאושרים בחלקם.

צברנו חוויות רבות, את הסטודנטים ההודים פגשנו במסגרת האוניברסיטה המקומית לעבודה סוציאלית שם הצגנו בפניהם את ישראל והם חלקו אתנו את המחוזות השונים והמגוונים מהם הם באים, הופתענו לגלות את ההבדל הרב שיש בין המחוזות בהודו המתבטאים בשוני תרבותי רב, בניהם, חגים, אוכל ושפה.

בין היתר נחשפנו לאקטיביסטים הפועלים למען הקהילה הגאה והטרנסג'נדרית בהודו. קשה היה שלא להישאב לנוכחות ולעוצמה שהם שידרו לנו מסיפוריהם אודות הפעילות יוצאת הדופן והאמיצה. כחלק מפעילותיהם הם נאבקים למען ביטול חוק דרקוני האוסר על יחסים הומוסקסואלים בהודו. גילינו עד כמה קשים חייהם ועד כמה קולם אינו נשמע, זאת על אף שהינם מהווים 25,000,000 איש בחברה ההודית.

התרגשנו להגיע בפעם הראשונה להכשרות שלנו לפגוש את הילדים ההודים שקיבלו אותנו בזרועות פתוחות - הרגשנו SUPER STARS תחושה שהייתה שונה מכל המוכר לנו. הופתענו מכמות המצלמות והעיניים הנעוצות בנו, דבר שהעלה בנו תחושה אמביוולנטית שליוותה אותנו לאורך הימים האחרונים.
חווינו כאוס רגשי כאשר נכנסנו לבית היתומים ול-Slums (שכונות עוני). עשרות פרות מהלכות על הכביש, מאות ילדים קופצים וצמאים לתשומת לב ומגע ואלפי ריחות. אנחנו בטוחות שהחוויות שנצבור שם יהיו מטלטלות ומשמעותיות עבורנו ואנו בציפייה גדולה לקראת הדרך שעוד נעבור.

שבוע גדוש ומספק, מתחילות את ההכנות לשבת, שבת שלום.

אוהבות ומתגעגעות בנות הודו 2015!

מסלול עבודה סוציאלית בינלאומית ממכללת ספיר בהודו

מכתב ראשון - 5.2.15 - תחנה ראשונה – מומביי

מסלול עבודה סוציאלית בינלאומית ממכללת ספיר בהודו

"Namasta!
נחתנו מרוגשות בהודו הקסומה, מלאת הצבעים, ריחות, אנשים, צפצופים, ריקשות והמון צ'אי.
הגענו למומביי שם אירוח אותנו הקונסול הישראלי שסיפר לנו על הודו מנקודת מבטו ועל הקשר של הקונסוליה לארגוני NGO שונים, הוא קישר אותנו לארגון TPM  בו ביקרנו. הייתה שיחה מרתקת ונדהמנו משיתוף הפעולה הפורה בין הצדדים.

נראה לכם שאתם יודעים הכל על עבודה קהילתית? גם אנחנו חשבנו.
אך לאחר שנחשפנו מאיפה עבודה קהילתית מתחילה בהודו התבדינו.... הדברים שנראים לנו כל כך מובנים מאליהם כאן הם ממש לא, מה זה אומר? אז ככה, כשהגענו למומביי הסתובבנו בשכונות העוני הידועות כ-SLUMS  ושם נחשפנו לפרויקט קהילתי מיוחד במינו (TPM). פרויקט העובד בשיתוף אנשים מהקהילה ונותן מענה ל-3,000 איש ביום. הוא התחיל מסניטציה בסיסית, בניית שירותים ציבוריים לאחר ההבנה שאחת הבעיות הבריאותיות והחברתיות בקהילה ובהמון קהילות בהודו היא שאין שירותים ברב המוחלט של הבתים ולכן בדרך כלל הנשים נאלצות להתאפק או ללכת רחוק מבתיהן ולהסתכן בהטרדה מצד גברים. תהינו לעצמנו כנשים איך דבר כל כך בסיסי ואישי מצריך כל כך הרבה תכנון וחשיבה ומציב בפניהם סכנה מוחשית לחיים,זו סיטואציה שקשה לנו לדמיין את עצמנו בתוכה. בעקבות הצלחת פרויקט הסניטציה ושימוש נרחב בשירותים הציבוריים מטעם הקהילה עלו צרכים נוספים אשר באו לידי ביטוי בהקמת כיתת מחשבים הממוקמת קומה מעל השירותים, המספקת שירותי אינטרנט ולימוד למגוון גילאים בקהילה, ומעל כיתת המחשבים פיתחה הקהילה מערך מחזור ייחודי שניתן ללמוד ממנו. על אף הזמן הקצר שביקרנו בפרויקט הרגשנו שיצאנו עם הרבה נקודות למחשבה.

המשכנו את דרכנו אל היעד הנחשף- נאגפור!!! חריפות האוכל הפתיעה אותנו עם זאת אנחנו שבעות ומרוצות. נפגשנו עם הסטודנטים ההודים אשר קיבלו אותנו בזרועות פתוחות וסייעו לנו להסתגל ל"מרחב השלישי". הלכנו לשוק לקנות בגדים הודיים כדי להראות חלק מהנוף המקומי, בהתחלה הרגשנו זרות לבדים הצבעוניים אבל בעזרת הסטודנטיות ההודיות הרגשנו יותר בנוח איתם.

מחר מתחילות את הדרך...
נעדכן בהמשך...
אוהבות בנות הודו 2015!"

מסלול עבודה סוציאלית בינלאומית ממכללת ספיר בהודו

בית הספר לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית ספיר שם לו למטרה להכשיר סטודנטים להיות אנשי מקצוע ובעלי מודעות אישית וחברתית, המגלים גמישות, יוזמה וביקורתיות. הלימודים משלבים קורסים תיאורטיים ביחד עם קורסים יישומיים והכשרה מקצועית בשדה כבר מהשנה הראשונה. בביה"ס ארבעה מסלולי התמחות: טראומה ואובדן, תעסוקה ואבטלה, שיקום ועבודה סוציאלית בינלאומית.

המכללה האקדמית ספיר היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל. לומדים בה למעלה מ-8500 סטודנטים מרחבי הארץ המגיעים לנגב המערבי ומתגוררים בקיבוצי הסביבה. בספיר שכר הלימוד אוניברסיטאי, שנה אקדמית ראשונה חינם לחיילים משוחררים.

לפרטים נוספים:
ברק גולדנברג, ע. דובר - 052-3122597
סיימון תמיר, מנהל יחידת התקשורת - 054-6755245

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
7 + 10 =