כנס ישראל - שדרות לחברה 1-2.11.2004

 "כנס ישראל (שדרות) לחברה 2004 בשיתוף המכללה האקדמית ספיר" התקיים בתאריכים 1-2 בנובמבר, במכללה האקדמית ספיר

במסגרת הכנס הוצג מדד החוסן החברתי והועלו הצעות לגיבוש סדר יום אזרחי חדש ומדיניות חברתית כלכלית בישראל.

בין המשתתפים בכנס
נשיא המדינה משה קצב; רוה"מ אריאל שרון; שר האוצר בנימין נתניהו; שר הביטחון שאול מופז; שר הפנים אברהם פורז; שר הרווחה זבולון אורלב, שרת החינוך והתרבות לימור לבנת, שרת הקליטה והשיכון ציפי לבני, השר לאיכות הסביבה אילן שלגי, יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, היועה"מ מני מזוז, שגריר ארה"ב דן קרצר.
יו"ר האופוזיציה שמעון פרס, יו"ר ההסתדרות עמיר פרץ, ראש מנהלת ההתנתקות יונתן בשיא, ראש המועצה לביטחון לאומי גיורא איילנד, יו"ר שטראוס עלית עופרה שטראוס, נשיא אונ' ב"ג אבישי ברוורמן, יו"ר הסוכנות סלי מרידור, שופטים עליונים בדימוס צבי זמיר ודליה דורנר. ח"כים, ראשי ערים, אנשי עסקים וכלכלה, משפטנים, אנשי אקדמיה, אנשי תקשורת ואישי ציבור רבים.

הכנס יזום ומאורגן על ידי המכללה האקדמית ספיר בשיתוף גופים חברתיים נוספים ועומד בראשו אלוף (מיל') עוזי דיין. הכנס שהתקיים בתאריכים 1 ו-2 לנובמבר 2004 נועד להעלות לסדר היום הציבורי סוגיות חברתיות-כלכליות, כמענה לשני הכנסים בהרצליה וקיסריה העוסקים בביטחון ובעסקים.

כוונת המארגנים להבליט באמצעות השיח הציבורי נושאים כואבים שנדחים הצידה, ולגבש הצעות לגיבוש סדר יום אזרחי ומדיניות חברתית כלכלית המכוונת להגן על הזכויות החברתיות של תושבי המדינה ובתוך כך לחזק את הסדר הדמוקרטי הקיים במדינה.

ערב הפתיחה של הכנס, אשר התקיים בתום יום הדיונים הראשון, עסק בהצגת מדד החוסן החברתי לשנת 2004, בהשוואה למדד בשנה שעברה והשינויים שהתרחשו בחברה הישראלית בפרמטרים השונים אותם הוא מודד, וביניהם: הזכות להתקיים בכבוד, לעבוד, לדיור סביר, לחינוך סביר, לקבל טיפול רפואי סביר ועוד. על בסיס נתוני המדד תתקיים במה פוליטית בהנחיית דידי ארזי ובהשתתפות שר האוצר בנימין נתניהו, יו"ר ההסתדרות עמיר פרץ, שר הרווחה זבולון אורלב, נשיא אונ' בן גוריון אבישי ברוורמן והעתונאי עופר שלח.

מדד החוסן החברתי הינו פרויקט ייחודי, המתבצע בחסות כנס שדרות לחברה ובשיתוף המכללה האקדמית ספיר, ציונות 2000 וג'ויינט ישראל.

מדד החוסן החברתי, הוא מדד המביא לידי ביטוי מכלול של אינדיקטורים סובייקטיביים ואובייקטיבים המכוונים למדידת תחושות של אמון וניכור בציבור לעמידתה של המדינה במחויבותה להגנה על הזכויות החברתיות."

פרופסור זאב צחור, נשיא המכללה האקדמית ספיר: "פתרון בעיות החברה בישראל חיוני להמשך קיומה של ישראל כמדינה דמוקרטית, לא פחות מאשר פתרון הבעיות הבטחוניות. אחת ממטרות הכנס היא לשנות את סדר היום הציבורי, להקצות מקום רחב יותר לנושאי החברה ובמיוחד לתושבי הפריפריה. כמו כן, לגרום לחלוקה מחודשת של המשאבים הכלכליים, החינוכיים והתרבותיים."

נושאי הכנס
במטרה להגיע לחוסן חברתי חזק שיבוא לידי ביטוי בתחומים החברתיים השונים, עסק הכנס במגוון נושאים הדורשים דיון וטיפול ובהם: סוגית ההתנתקות והשלכותיה בראשות עותניאל שנלר ובהשתתפות השר עוזי לנדאו, ח"כ מתן וילנאי, האלוף במיל' גיורא איילנד, מר יונתן בשיא ועוד; השחיתות השלטונית בראשות עו"ד דן מרידור ובהשתתפות יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז, האלוף במיל' עמי איילון, דן מרגלית, משה נגבי ועוד; קריסת הרשויות המקומיות בראשות עו"ד גיל ליבנה, ובהשתתפות שר הפנים אברהם פורז, עדי אלדר, יעל גרמן, אכרם חסון, אלון שוסטר ועוד.

כמו כן, התקיימו מושבים שיעסקו ברפורמה בחינוך, בהעסקה פוגענית; סוגיית השכול בפרט ולאור 4 השנים האחרונות אשר ישנם המכנים אותן מלחמת העורף; הבנקים והתמודדותם עם המאבק הציבורי נגדם; קשרי עסקים וקהילה; הקרב שלא נגמר על מעמד האישה ועוד.

עוזי דיין, נשיא כנס שדרות לחברה: "ישראל זקוקה בדחיפות לסדר יום אזרחי במקביל לסדר היום הביטחוני. מזה 30 שנה הצמיחה הכלכלית אינה מספקת, האבטלה עלתה פי חמש ושיעור ההשתתפות בכוח העבודה נמוך משמעותית מאשר במדינות המפותחות, אי השוויון גדל ואיתו העוני, השסעים החברתיים לא מטופלים והתשתית הלאומית הבסיסית – מערכת החינוך "לא מספקת את הסחורה", לא מבחינה ערכית ולא מבחינה הישגית."

האיום העיקרי כיום על "הבית השלישי" אינו קריסת חומותיו תחת איום חיצוני (למרות שלא תמו אויבינו), אלא התפוררות פנימית. הביטחון הלאומי האמיתי היום הוא הביטחון החברתי-כלכלי. זה ייעודו ויחודו של כנס שדרות – יצירת סדר יום חברתי-כלכלי שכלל אינו קיים בישראל. בקלות בלתי נסבלת קבלנו שנים רבות בהכנעה לא טיפוסית לישראלים את קביעה השרירותית לפיה מדינת ישראל יכולה להניף רק דגל אחד – הדגל הביטחוני. לא נכון! ישראל חייבת ויכולה לגבש סדר יום חברתי-כלכלי ולהעניק לו את אותה חשיבות, תשומת-לב, קדימות ועדיפות הניתנות לסדר היום המדיני-ביטחוני. סדר יום זה חייב להתגבש בשלוב של חברה וכלכלה. לא בונים "כלכלה נכונה" על חורבותיה של החברה ולא ניתן לממש יעדים חברתיים ללא כלכלה טובה.

הכנס לווה בפסטיבל סרטים חברתיים, שכלל מפגשים עם יוצרים ומרצים ודיון על נושאי הסרטים וביניהם: "ילדי הגזזת" של דוד בלחסן, החושף פרשה שנויה במחלוקת מתקופת קום המדינה, ומקודשת של ענת צרויה ועמית ברויאר המתמקד בסיפורן של שלוש נשים נשואות צעירות הכלואות במלכודת של בית הדין הרבני.

חומר רקע

מושב ניירות עמדה / חומר רקע
המשכיות העם היהודי המשכיות העם היהודי / יצחק דבש
CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
11 + 7 =