אירועים בולטים במהלך כנס שדרות לחברה

 • מדד הישראליות והחוסן החברתי - פרויקט ייחודי שהחל כמיזם של המועצה לביטחון חברתי בשנת 2003 ומאפשר לעמוד על מגמות מרכזיות בחוסנה של החברה הישראלית. המדד מביא לידי ביטוי מכלול של אינדיקטורים סובייקטיביים ואובייקטיביים המכוונים למדידת תחושות אמון וניכור בציבור, על רקע מדידת עמידתה של המדינה במחויבותה להגנה על הזכויות החברתיות. נתוני המדד מהווים “ברומטר” לרחשי הציבור הישראלי ולשביעות רצונו מהליכים חברתיים, כלכליים ואחרים העוברים על החברה הישראלית, ובשל כך הם מצוטטים בהרחבה בכלי התקשורת, אשר מוצאים בנתונים אלה שלל רב וממתינים לתוצאותיו בדריכות.
 • אות המופת החברתי - טקס הענקת אות המופת החברתי מתקיים באירוע הנעילה של הכנס והוא מוענק על תרומה לחברה, ליחיד ו/או קבוצה, או ארגון, או תאגיד, על פעילות חברתית המטפחת ערכים של שוויון, נתינה, אחריות הדדית ואהבת האדם, מחזקת את המרקם החברתי, משפרת את מצבם של פרט. הענקת האות מתבצע בשיתוף עם המועצה הלאומית להתנדבות בישראל. בין האישים והגופים שזכו באות: עמותת “לשובע”, עמותת “חינוך לפסגות”, תיאטרון “עדות - לחיות כדי לספר”, ד”ר איילה גליקסברג, עו”ד גיל עד חריש, עמותת “מחשבה טובה”, מועדון “שדרוק” ועוד.
 • דיוני וועדות הכנסת - וועדות הכנסת השונות, אשר להן נגיעה בנושאים חברתיים, מקיימות במהלך הכנס דיונים בדלתיים פתוחות. קהל הנוכחים מוזמן לקחת חלק פעיל בדיוני הוועדות ולהשמיע את קולו. בין וועדות הכנסת המקיימות דיונים בכנס: וועדת החוץ וביטחון, וועדת חוקה חוק ומשפט, ועדת הפנים והגנת הסביבה, הועדה המשותפת לענייני סביבה ובריאות, הוועדה לקידום מעמד האישה, וועדת החינוך, הוועדה לזכויות הילד ועוד

 • אירוע הנצחה לזכרו של אל“מ נביה מרעי ז“ל והענקת אות הגבורה האזרחי - בכל שנה במהלך הכנס מתקיים אירוע הנצחה לזכרו של אל”מ נביה מרעי ז”ל, תושב חורפיש, אשר שרת במשך שנים כחייל וכקצין בכיר בדרום. בתפקידיו האחרונים היה מח”ט הגזרה הצפונית בעזה ופעל להגנת יישובי הנגב המערבי. שימש כסגן מפקד כוחות צה”ל ברצועת עזה, תפקיד אותו הספיק למלא שעות. ספורות בלבד, עד לנפילתו בקרב, במוצב טרמית ליד רפיח, בספטמבר 2006. לאירוע, המתקיים בשיתוף עם הוועד להנצחת אל”מ נביה מרעי ז”ל, מגיעים נציגי המטכ”ל, צמרת צה”ל וכוחות הביטחון, מפקדים בכירים, לוחמים שלחמו לצידו של אל”מ מרעי ז”ל, נכבדי ומנהיגי העדה הדרוזית ובני משפחתו. כמו כן מוענק במהלך האירוע אות הגבורה האזרחי. האות מוענק לאדם, ארגון או גוף אשר בלט במעשה המהווה ביטוי להקרבה אישית למען הזולת, אם בהצלת חיים או במניעה של פגיעה ודאית, אם בפעולה אזרחית שיש בה משום אלטרואיזם יוצא דופן או מנהיגות קהילתית בעלת משמעות החורגת מגדר הרגיל.
 • אוהל הצעירים - אירוע תוסס וצעיר, אליו מגיעים תלמידי תיכונים מכל הארץ ומתרחש במדשאה המרכזית של הקמפוס. אישי ציבור וממשל בולטים מעלים בפני בני הנוער סוגיות בולטות המעוררות עניין בציבור הישראלי ומשפיעות על עתידם כאזרחים במדינת ישראל. בני הנוער משתתפים באופן פעיל בדיונים ומביעים את דעותיהם המרעננות והבלתי צפויות, המשפיעות לא אחת גם על אישי הציבור והפוליטיקאים הוותיקים והמשופשפים שנוטלים חלק באירוע. אמנים מהשורה הראשונה מופיעים בפני בני הנוער ומוסיפים גם הם לאווירה הייחודית.

אוהל הצעירים בכנס שדרות לחברה

 • שולחנות עגולים - מושבים מיוחדים למסגרת משתתפים אקדמית מצומצמת בהם מוקדש הדיון לנושא העומד על סדר היום הציבורי. מטרת הדיון היא לגבש מסקנות, המסוכמות לידי נייר עמדה המוגש לקובעי המדיניות בתחום. במהלך השנים הוקדשו מושבי שולחנות עגולים בכנס לנושאים כגון: משבר מדעי הרוח בישראל, עתיד לימודי האזרחות, קידום נשים במדע וטכנולוגיה ועוד.
 • פרס הצילום החברתי - תחרות צילום פתוחה לציבור הנושאת פרס כספי על נושא חברתי מסוים הנבחר מדי שנה. בתחרות משתתפים צלמים מקצועיים וחובבים מכל רחבי הארץ. הפרסים לשלושת המקומות הראשונים מוענקים באירוע הפתיחה של הכנס.

"כיפת ברזל" זוכה פרס הצילום החברתי כנס שדרות לחברה 2014
אלי בצרי,"כיפת ברזל", זוכה הפרס 2014

 • תערוכות ומופעים - במהלך הכנס מתקיימים במוקדים שונים, ובגלריות האמנות ברחבי הקמפוס, שלל תערוכות ומופעים אמנותיים. בתערוכות מציגים סטודנטים ובוגרים מבית הספר לאמנות חברה ותרבות, ותלמידי המגמה לעיצוב מדיה, המגמה לעיצוב וגרפיקה, והמגמה לאדריכלות ועיצוב פנים לצד אמנים בעלי שם. זמרים ולהקות מן השורה הראשונה, שחקנים ואנסמבלים מתחומי אמנות שונים, מופיעים באוהל הצעירים, באירועי הפתיחה והנעילה, ובמוקדים שונים במהלך הכנס.
   
 • אירועי הפתיחה והנעילה - באירועים חגיגיים אלה, הפותחים והמסכמים את הכנס, נושאים דברים, על פי מיטב המסורת, האישים להם שמורה זכות המילה האחרונה בנושאים הבוערים בתחומי כלכלה, חברה וביטחון, דהיינו השרים הבכירים במדינת ישראל, רבנים ראשיים, אנשי רוח בולטים וקובעי מדיניות בכירים נוספים. אישים אלה מתייחסים בדרך כלל בדבריהם לנושאים המהווים את צוו השעה. בשל כך פורסת התקשורת הישראלית והבינלאומית את מיטב כוחותיה באולם, והציטוטים מדבריהם פותחים לעיתים קרובות את מהדורות החדשות ומככבים בכותרות העיתונים.
CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
1 + 0 =