סוף עונה 14' - תערוכת בוגרות בית הספר לאמנות במכללת ספיר

26.06.2014 – 12.07.2014

תערוכת בוגרות - להזמנה לתערוכה
נדין בר-נוי | מיטל גרינברג אטלן |  בת-אל חג'בי דהן | דנה הראל | רונית כהן |  ג'ני מולדבר | קרן אור סנדרוביץ | סיגל קוצ'קוביץ | סימה ששון | אוצרות: זיוה ילין וסמדר לוי

ותערוכות סוף שנה
תערוכת מתמחי פיסול קרמי וקדרות | אוצרת: שרקה פרחיה
תערוכת המחלקה לצורפות | אוצר: סיני אברג'יל  

הפתיחה: יום חמישי, 26.06.2014, כ"ח בסיון תשע"ד, בשעה 18:30

במעמד:
פרופ' עמרי ידלין | נשיא המכללה האקדמית ספיר          
פרופ' נורית גרץ-קינן | ראש המחלקה לתרבות - יצירה והפקה      
ד"ר דליה מנור | מנהלת ואוצרת מוזיאון הנגב לאמנות
אלון שוסטר | ראש מ.א. שער הנגב             
מיכל שמיר | ראש ביה"ס לאמנות, חברה ותרבות
ורד אילני | יו"ר ידידי ביה"ס לאמנות             
מאיה ואלי ארלוק-ברודצקי | ידידי ביה"ס לאמנות         

סוף עונה 14', תערוכת בוגרות 'ביה"ס לאמנות, תרבות וחברה' של שנת הלימודים הנוכחית, חונכת את המבנה שאליו יעבור ביה"ס בשנת הלימודים הקרובה בלב הקמפוס של המכללה. תשע הבוגרות, השונות זו מזו מן היסוד, שעברו יחד כקבוצה את 'כור ההיתוך' האמנותי של ביה"ס מציגות כיום תשעה גופי עבודה נבדלים זה מזה ובעלי קול ושפה אישית מובחנת וביקורתית. עבודות ציור, פיסול, מיצב, הקרנה, וידאו וסאונד (soundscape).

אוצרות התערוכה מסמנות את המבט הביקורתי כאחד המאפיינים הבולטים המייחדים את בוגרות המחזור הנוכחי. מבט ביקורתי המעורב לעיתים בסוג של סרקזם משתלח; מבט ביקורתי כלפי הממסד, כלפי מבנה ארגוני או כל "סדר טוב" שעמד מולן; כלפי הלכות דת או סוגיות בשיח אמנות ותרבות. והן – הבוגרות, העלו שאלות, ראו אחרת, התעקשו על שלהן, ניסחו מחדש והגיבו לשפה ולשיח. הן לא חסכו את שבטן (גם לא מהמרצים/ות, מהמנחות ומהאוצרות) וחקרו עד פירוק וערעור הקיים, גם אם תחת מעטה של הומור דק או באופן כואב, אישי ודרמתי.  

מחזור חדש של אמניות הבאות ממקומות שונים – אתנית, חברתית, פוליטית, תרבותית, כלכלית, גיאוגרפית ואף גילאית, שכל אחת מהן מציגה קול ומבט ייחודי, ויחד הן יוצרות תערוכה שהיא אוסף עבודות המתעקשות, מערערות, מגיבות ומייצרות שיח אמנותי ותרבותי מקומי ואחר.

התערוכה תוצג בביה"ס לאמנות, חברה ותרבות, מבנה 17 (בסמוך לבניין הספרייה), קמפוס המכללה האקדמית ספיר  

שעות פתיחה: ימים א' – ה', 12:00 – 18:00, ימים שישי ושבת 10:00 – 13:00

טלפון: 077-9802541
פרטים באתר: www.art.ac.il

בית הספר לאמנות, חברה ותרבות במכללה האקדמית ספיר, בראשות האמנית מיכל שמיר, מציע תוכנית לימודים ארבע שנתית, המשלבת לימודי אמנות מלאים ולימודי תרבות, ומעניקה תואר B.A בלימודי תרבות ותעודת 'אמן מנחה'.
הלימודים כוללים ידע מעשי ועיוני רב, כלים והתנסות בתחומי האמנות והתרבות - יצירה, אוצרות, הפקה, הפצת תרבות והנגשת אמנות.

 
תיאור עבודות הבוגרות

נדין בר- נוי
מטפלת בדימוי הארנב של לואיס קרול (וגם זה הויטגנשטייני) – המסמל את מימד הזמן החומק, אותו היא מקפיאה אל מול חוויית חוסר אונים המהדהדת בחלל, בסאונד הנלווה, בציור ובווידיאו.
תערוכת בוגרות בית הספר לאמנות במכללת ספיר 2014
 
מיטל גרינברג אטלן
מתחפשת ובודה זהויות שונות, כשבכולן היא סטודנטית מספיר ששולחת מייל בוידיאו ומזמינה איש אמנות, אוצר/ת ידוע/ה, לבוא לתערוכת הגמר שלה ושל חברותיה. סרטי הוידיאו מופצים כהזמנות מייל אישיות ומוצגים בתערוכה. בסרטיה נוגעת מיטל בשאלות של זהות, מגדר, מגזר, עדתיות, לאום, מרכז ופריפריה, מראית עין ובדיה וביחסי הכוח הפוליטיים בשדה האמנות הישראלית.

בת אל חג'בי דהן
במיצב של מרחב סאונד (soundscape) יוצרת בת-אל נוף-קולי המקיף את הצופה בצלילי וקולות עולמה האישי- נשי הפרטי, המוצנע ונסתר עד אסור למבט ציבורי בהלכות הצניעות הדתיות.
בתוך כך, מעלה עבודתה שאלות אודות הגלוי והסמוי, הצנוע והמוחצן והתהיות האם יכול הגוף הנשי להיחשף ולהתגלות לצופה רק באמצעות עקבות הקול שהוא מותיר בחלל החשוך, ומהו הפנים ומהו החוץ ואיה הגבולות ביניהם.

דנה הראל
מתוך היקסמות וחקירת הפורמליזם של הטבע הפשוט והיומיומי ודרך פירוק מערך הייצוג האמנותי, יוצרת דנה מעבדת הקרנות אור בה היא "מנביטה" דימויים תוך פירוק והרכבה של מרכיבי הקסם: הסבך, האור, התנועה, המסלול, השארית.

תערוכת בוגרות בית הספר לאמנות במכללת ספיר 2014

רונית כהן
כילידת שכונת שמשון באשקלון, מציגה רונית מקבץ סרטי וידיאו דוקומנטריים העוסקים בסיפור ילדותה למול הפארק הלאומי באשקלון, סיפור אישי שהוא גם סיפור אזרחי: סיפורם של אנשי השכונה, המנסים לפרוץ לפארק שנסגר במאבקם מול הרשויות להחזיר לעצמם את 'חלקת אלוהים הקטנה' שנלקחה מהתושבים.

ג'ני מולדבר
מציירת ציור רב שכבתי ועשיר. בציוריה היא חוזרת אל מחוזות ילדותה ברוסיה המושלגת, בוראת יערות סבוכים ויצורים גרוטסקיים ארכיטיפיים- הכלאות של אדם עם חיה.
תערוכת בוגרות בית הספר לאמנות במכללת ספיר 2014

קרן אור סנדרוביץ  
יוצרת גופי כלאיים חומריים, ספק אורגניים-נשיים וספק מכניים, שבריריים, גולמיים עד סתומים, המנסים ללכוד את תחושת הנשימה המקוטעת והמפרפרת, הגסיסה – ולא בלי הומור עצמי, יוצרים סביבה חידתית לצופה.

סיגל קוצ'קוביץ
מציבה למול הצופה שדה עוצמתי של שורשים עקורים תלויים באוויר, המשתקפים בבריכת שמן מכונות שחור הניצבת למטה. היא יוצרת מתח בין הפיוטי הרומנטי לביקורתי-חתרני, כשקול משאבת המים התעשייתית מנסר ברקע ולא נותן מנוח.

סימה ששון
בין אובייקטים פיסוליים המונחים על הרצפה, מעמידה סימה במרכז החלל אובייקט סף גדול – מחיצת מעבר שחורה הבנויה מחלונות ורשתות. דרך נוכחות פיזית חוסמת המהדהדת דווקא אפשרויות של שבריריות והתכלות, שקיפות ואטימות, היא מעלה שאלות פילוסופיות של סף והשלכותיהן הרגשיות בחלל.

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
2 + 0 =