ביוגרפיות

קורס כתיבת ביוגרפיות בהנחיית פרופ' נורית גרץ

2017 - תמונות קצרות - סיפורים בין מציאות לדמיון

זמרת רוק־בלוז בארצות הברית של שנות השישים מסיימת את חייה בגלל סמים; סיפור על דיכאון מפגיש אישה צעירה עם משוררת מנוחה; מוסיקאי כורך רצועת גיטרה על צווארו לאחר הופעה כושלת - שלושה עשר סטודנטים נשלחו לבחור נושאים לסיפורים ביוגרפיים. כל אחד מהם כתב על החיים - של אחרים וגם של עצמו. התוצאה היא יצירה קולקטיבית רבת משתתפים, מעין פסיפס של תמונות המציגות את החיים דרך הסף ומה שמעבר לו, דרך הסמים, הטירוף והדיכאון, דרך הקצה.

עטיפה של "תמונות קצרות"

לקובץ תמונות קצרות - סיפורים בין מציאות לדמיון

 

העתק הדבק סיפורי חיים מחודשים

"כשהגענו לשיעור הראשון בקורס לא ידענו למה לצפות, המילה 'ביוגרפיה' הייתה מילה גדולה. לא באמת חשבנו שניקח סיפור חיים של אדם, נכיר אותו טוב ככל שנכיר, ונוכל לכתוב עליו. רובנו רצינו להנציח את סיפורי החיים של בני משפחותינו שכבר אינם, כתבנו על סבים או סבתות, דודים, דמויות היסטוריות או אפילו אדם שפגשנו פעמים בודדות..." 

ספרי ביוגרפיות, המחלקה לתרבות בספיר

לקובץ הביוגרפיות העתק הדבק

חיים חשופים

עבור רובנו המילה ביוגרפיה מתארת סיפור חיים ליניארי, רצוף בעליות ומורדות. סיפור שמתחיל בנקודה אחת ומסתיים אחרי מאות עמודים, בנקודה אחרת. אסופת הסיפורים בספר זה משקפת את דרכם של תשעה סטודנטים במסעם לכתיבת ביוגרפיה. מה שהחל כהיכרות עם רזי הכתיבה הביוגרפית, המשיך כניסיון אמיץ לשבור את החוקיות שהיא מציעה כברירת מחדל. חלקם נאלצו להתמודד עם העבר מקרוב, לחשוף את האמת שמאחורי סיפורי המשפחה ולהתמודד עם זיכרונות כואבים, וחלקם יצאנו להרפתקה מסחררת במרחבי הדמיון. אסופה זו שוזרת את סיפורם של גיבורי ילדים, אגדות טלוויזיה וכוכבי רוק נוטפי זיעה והרואין, עם סיפורם של אנשים פשוטים הלומי קרב, מוכי סכיזופרניה ואוספי בקבוקים מרחוב דיזינגוף. הסיפורים אמנם לא מתחייבים לרצף של התחלה אמצע וסוף, אך הם בהחלט מאפשרים מבט אל שדי הנפש המתקיימים לאורכו של כל סיפור חיים.

קובץ ביוגרפיות - חיים חשופים, המחלקה לתרבות במכללת ספיר

לקובץ הביוגרפיות חיים חשופים

2013 - תמונות חיים

תמונות חיים - קורס ביוגרפיות המחלקה לתרבות במכללת ספיר - 2013
לקובץ הביוגרפיות תמונות חיים

2012 - סיפורי חיים

סיפורי חיים - אוסף ביוגרפיות
לקובץ הביוגרפיות סיפורי חיים

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
1 + 5 =