הינך נמצא כאן

דבר ראש בית הספר לאמנויות הקול והמסך

לפני למעלה מעשור בראשית האלף השלישי חלמנו במכללה האקדמית ספיר על הקמת בית ספר חדש ללימודי קולנוע וטלוויזיה. במקום שהוא אולי הכי פחות צפוי בארץ - בין שדרות לנתיבות ובין עזה לרהט נולדה לראשונה בישראל, תוכנית לימודים שמעניקה תואר אקדמי BFA המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה, מאז הקמת החוג לקולנוע בתל אביב בשנות ה 70 של המאה הקודמת. מראשית דרכה בחרנו לעצב מחדש את לימודי הקולנוע והטלוויזיה בישראל כשאנו מתייחסים למציאות של האלף השלישי בעולם מורכב וסבוך, בו המדיה משמשת תפקיד מרכזי בעיצוב תפיסת המציאות. כשהאתגר היה להציע תובנית מודרנית ומקורית המחפשת דרכים חדשות להתמודד ולשקף את התחכום המורכבות הרגישות והקושי של חיים ויצירה עכשווים.

על קו הגבול מהטעונים של המזרח התיכון יצרנו מעבדת יצירה ומחקר תרבותית, בה פיתחנו תוכניות לימוד ומקיימים מרכז תרבותי קולנועי ייחודי ששמו יצא בכל רחבי העולם. סרטים, תוכניות מיוחדות ורטרוספקטיבות של בוגרי בית הספר מוצגים ומוקרנים בפסטיבלים, ערוצי שידור, בתי קולנוע מסחריים ומוסדות לימוד ומחקר יוקרתיים בכל רחבי העולם. במקביל יזמנו שיתופי פעולה עם בתי ספר לקולנוע פסטיבלים ומוסדות תרבות בעולם המאפשרים להרחיב את נקודת המבט ולייצר אופקים חדשים ורחבים יותר לתפיסה ולעשייה האמנותית שלנו.

תוך עשור התרחב בית הספר אל מעל ל-400 תלמידים בחמישה מסלולי תוכן אקדמיים מקצועיים שונים: קולנוע; טלוויזיה; אנימציה; מוזיקה וסאונד לקולנוע; מסלול תסריטאות ומסלול הנדסאים אחד לקולנוע וטלוויזיה. כל המסלולים ותוכניות הלימוד התבססו על תפיסה ייחודית שמשלבת בין תיאוריה למעשה (Theory through practice) תוך כדי התבוננות מעמיקה ומחוייבת אודות המציאות בה אנו חיים בארץ, בדרום ובמזרח התיכון כחלק מהעולם הגדול. גיבוש התוכנית המתרחש אל מעל לעשור נעשה ביחס ומתוך הקשר למורכבות אתנית דתית מגדרית ובין אישית, כשאנו כבני אנוש חווים תהליכים שלרגע אינם פוסקים מלהשתנות.

השנה התבשרנו כי המל"ג (המועצה להשכלה גבוהה) אישר את פתיחתה של התוכנית לתואר השני MA /MFA ב'קולנוע הפקה וביקורת'. במרכזה של תוכנית זו, סדנאות עיוניות מעשיות ברוח הארטיזן בה מרצים וסטודנטים עוברים תהליך של למידה ויצירה משותף; הפקת פיצ'ר עלילתי קולקטיבי המבקש להתחקות אחר תהליך העבודה המקצועי תוך כדי פיענוח קודים אנושיים אוניברסלים, ולימודי עיון ומחקר המחברים בין המדיות השונות והחדשות. תהליך הלמידה והיצירה בתכונית של ה MFA מגיע לקו הסיום בפרויקט גמר שהוא הפקת סרט עלילתי או תיעודי כשהמצטיינים ביניהם יופקו כסרטים באורך מלא ואילו בתוכנית ה MA תעשה עבודת גמר בהיקף של סמינר מורחב שהמצטיינים ביניהם יוכלו להיות בהיקף של תזה.

ביסוסו של התאר הראשון ופתיחתה של התוכנית לתאר שני הוא שלב נוסף במימוש החזון שלנו ליצור מרכז ארצי ובין לאומי של תרבות דרך המדיות שמשלבות בין תמונה וקול מחקר ויצירה. אחד מהארועים המרכזיים של מרכז זה הוא פסטיבל קולנוע דרום שמתקיים כל שנה בסינמטק שדרות בראשית יוני. פסטיבל בינלאומי זה לקולנוע נתמך על ידי מוסדות ציבוריים ופרטיים מהווה את גולת הכותרת של שנת הלימודים ובו אנו מציגים את סרטי הבוגרים של בית הספר לאמנויות הקול והמסך, בפני קהל של אלפים אל מול חבר שופטים המורכב מיוצרים חוקרים ואנשי רוח מובילים מכל העולם ביניהם מנהלי פסטיבלים מרכזיים מכל העולם. בכל שנה בפסטיבל אנו מקרינים את הסרטים החשובים ביותר בקולנוע הישראלי ואוצרים תוכניות קולנוע מהעולם של היוצרים הרדיקאלים והחשובים בקולנוע האמנותי.

תפיסת העולם שלנו בכל תחומי היצירה והלימוד הינה סביב המושג והרעיון - קולנוע של שירה Cinema of Poetry , שבזמנו טבע אותו המשורר ואיש הקולנוע פייר פאולו פזוליני. בנסותנו לפענח מושג מיסתורי זה אנו מציעים את החיבור בין החופש המוחלט של היצירה האישית עם המחויבות העמוקה ביותר שיש ליוצר עם הדמויות העולם והסיפור אותו הוא מבקש לספר. זוהי טוטאליות של עשיה בה משתלבות נקודת המבט האישית והחד פעמית עם נקודות מבט שונות הקיימות במציאות הפכפכה וחמקמקה. וכל זאת בנסיון לעצב עולם ולחשוף את הנפש הפועלת בו. זה האתגר מולו אנו מבקשים ליצור את הדרך שלנו בלימודי היצירה של אמנויות הקול והמסך באלף השלישי ולאתגר הזה אנו מזמינים אתכם להצטרף.
 
פרופ' אבנר פיינגלרנט
ראש בית הספר

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
11 + 0 =
הרשמה לפרויקטים של היחידה למעורבות חברתית
JobSapir - אתר התעסוקה לבוגרים וסטודנטים