הינך נמצא כאן

שוברות קירות - אמניות מזרחיות עכשוויות בישראל

שוברות קירות - אמניות מזרחיות עכשוויות בישראל

שלישי, נובמבר 29, 2016 - 13:00

התערוכה "שוברות קירות" עוסקת בסוגיית התרבות בישראל מנקודת מבט פמיניסטית מזרחית.

תערוכה חלוצית zt, הוצגה לראשונה בגלריה "רד ליין" בבאר שבע לרגל פרסום הספר "שוברות קירות – אמניות מזרחיות עכשוויות בישראל". התערוכה מבססת את ההבנה שמזרחיות היא תרבות, חוויה וזהות, שצריכה להיות נדונה גם בהקשר לנושאים של מגדר, אתניות המהדהדת בזהות הנשית ובסוגיות של פמיניזם, ורב תרבותיות. היא מעלה שאלות באמנות בישראל, שלא נשאלו עד כה בצורה שיטתית ומסודרת.

התערוכה מקבצת נקודות מבט של נשים-יוצרות, המציעות חוויות חיים מגוונות. האמניות הנוטלות חלק בתערוכה אינן משתתפות רק מכורח מוצאן האתני אלא גם מתוך כך שהן בעלות תודעה מזרחית ופמיניסטית. כלומר אין הכוונה לצמצם את נושאי יצירתן לעניין מהותני של גאוגרפיה ומוצא אלא מעשה האוצרות מבקש להתעכב על הקשר בין תרבות, היסטוריה, גאוגרפיה, שפה, מנהגים ונושאים של נשיות. אלו מקבלים טיפול מגוון ויסודי בהקשרים של המעבר הבין תרבותי בין ה"שם" ל"כאן".

בין הנושאים שנדונים ביצירות, ניתן להבחין בסוגיות של הגירה ועקירה; שמירה על מסורת של מרחב ערבי ודרגות של זהות היברידית שמקורה בנשים שחוו בעצמן הגירה או שהוריהן חוו אותה; ייצוג מינורי וחתרני וייצוג אלטרנטיבי ונוקב משמשים את האמניות לסירוגין לשם יצירת גוף עבודות מהדהד וחזק.

מגוון סוגי מדיה נכללים בתערוכה: ציורי שמן על בד, מיצבים, עבודות וידיאו, צילום, מיצגים מצולמים ועוד. כל אחת מהיצירות מעמידה ייצוג אישי וחברתי גם יחד של היות אישה מזרחית בישראל. כל היצירות ביחד נאספות אל הצהרה תרבותית אפקטיבית בדבר נשיות מזרחית בהקשר למדינת הלאום ובהתייחס ליחסי הכוח המתקיימים בתרבות המקומית ומציעה אופק חדש לקיום במרחב המזרח תיכוני.

אוצרת התערוכה: שולה קשת


בית הספר לאמנות, חברה ותרבות במכללה האקדמית ספיר, בראשות האמנית מיכל שמיר משלב לימודי אמנות מלאים עם תואר אקדמי בתרבות. הלימודים מעניקים ידע רב וכלים בתחום התרבות והאמנות כמו: הפקה, יצירה, הפצת תרבות והנגשת אמנות. כמו כן, מעניקים הלימודים בביה"ס לאמנות ותעודת "אמן מנחה". 

המכללה האקדמית ספיר (ע"ר) היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל. לומדים בה למעלה מ-8500 סטודנטים מרחבי הארץ המגיעים לנגב המערבי ומתגוררים בקיבוצי הסביבה. בספיר שכר הלימוד אוניברסיטאי, שנה אקדמית ראשונה חינם לחיילים משוחררים.

שוברת קירות - תערוכת אמניות מזרחיות עכשוויות בישראל - בגלריה של מכללת ספיר

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
7 + 0 =
הרשמה לפרויקטים של היחידה למעורבות חברתית
JobSapir - אתר התעסוקה לבוגרים וסטודנטים