הינך נמצא כאן

יום עיון: פרטיות.דוט.קום

חמישי, אוקטובר 8, 2015 - 09:00

הזכות לפרטיות עומדת למבחן במשנה תוקף, בעקבות הגברת אפשרויות הניטור (IoT), ביזור מערכות המידע (מיחשוב ענן) ויכולות כריית נתונים בצורה מתוחכמת (Big data). כל אלו לא רק מביאים  לאובדן שליטה האדם על פרטיותו אלא הופכות נתונים אישיים לנכס סחיר וקובעות אף לעיתים, את ערך הפרטיות במונחי שוק.

פרטיות.דוט.קום
וככל שכך,  עולה סוגית הפרטיות במרחב הדיגיטלי: האם הסוגיה עדיין בתוקף או  שעצם השאלה אבדה רלוונטיות? מה משמעותה בעידן שבו נפוץ  גילוי מוגבר של פרטים אישיים באינטרנט, ובעידן של חשיפה ברשתות חברתיות? מי מרוויח מחשיפת פרטים אישיים, מי ניזוק ושאלות רבות נוספות.
סוגית הפרטיות הדיגיטאלית עולה אינה יורדת מסדר היום, ומשמשת לכדור משחק בידי הפוליטיקאים והאוליגרכיים. פרשיות שונות כמו wikileaks או Snowden מציתות את השיח על השוני התרבותי והפוליטי, תוך חשיפת  מאבקים עקרוניים משפטיים, חברתיים, כלכליים, מסחריים וטכנולוגיים טרנס-אטלנטיים, ומעלים חששות כבדי משקל לעתיד הדמוקרטיה ואופן  השימוש המואץ בטכנולוגיות פולשניות המגלות את הפרטיות במערומיה. 
האסדרה האלגוריתמית מאפשרת ליצור חוקי פרטיות חדשים, מנגנונים ורגולציות לצרכי הפיקוח והאכיפה של מדיניות ממשלתית על מנת לפתור בעיות ציבוריות ללא צורך להסביר או להצדיק את עצמן בפני האזרחים. במקרה זה, האינטרסים של איסוף וניתוח מהיר של המידע על המשתמשים הוא זהה בין הגופים הממשלתיים וחברות הטכנולוגיה.
מובן מדוע, הגדרת הפרטיות ברשת מהווה כמעט משימה בלתי אפשרית שנהפכה למושג רב-פנים בעל משמעיות סותרות, משלימות ופרדוכסליות.


ד"ר יעקב הכט הוא חוקר עצמאי בנושאי תרבות האינטרנט. ניהל את האגף להכשרה ולפיתוח כוח אדם במשרד העבודה והרווחה (כיום משרד הכלכלה(  וכהן כמורה מורה במגמת הייעוץ החינוכי בבית הספר לחינוך של האוניברסיטה העברית בירושלים. לאחר קרירה בתחום הכשרה וחינוך מקצועי, בו פרסם למעלה משישים מאמרים, החל מ 1998  ד"ר הכט התחיל לעסוק בחקר תרבות האינטרנט, ובתחום זה פרסם כחמישים מאמרים עד היום, וממשיך ביצירת ידע העומד לרשות כלל הציבור, לרוב במגזין של איגוד האינטרנט. הוא עמית מחקר במרכז לחקר האינטרנט של אוניברסיטת חיפה 
על אף פעולתו העצמאית מחוץ למוסדות פורמליים, זוכה ד"ר הכט למעמד מכובד בקרב חוקרי אינטרנט ועמדתו נשמעת ומוערכת. עם הגיעו לגיל גבורה, בחרו ידידים מוקירים לציין את האירוע ביום עיון בנושא פרטיות באינטרנט. 

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
8 + 0 =
הרשמה לפרויקטים של היחידה למעורבות חברתית
JobSapir - אתר התעסוקה לבוגרים וסטודנטים