הינך נמצא כאן

בשיתוף עם האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע לוגו האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע

לימודי התעודה בניהול מידע וארכיונאות, יוכרו במסגרת הלימודים ל-B.A במחלקה לתרבות - יצירה והפקה, בהיקף של עד 30 נ"ז*

ארכיונים הינם חלק בלתי נפרד מהמורשת ההיסטורית-תרבותית של עם, מדינה, עיר, מוסד, קהילה, ואדם. בעזרת ארכיונים אנשים מגלים את העבר המשותף ומבינים את ההווה. בארכיונים שמורות עדויות לאירועים, להחלטות ולרעיונות, ליחסים בין אנשים ועמים ולאורח החיים בעבר בעולם דינאמי משתנה. ארכיון, אשר שמו מגיע מהשורש היווני ארכיה - סדר, שלטון, הינו מוסד אשר שומר, אוסף ומנהל  תיעוד בעל ערך היסטורי-תרבותי-חברתי מהעבר הרחוק והקרוב במטרה לאפשר בו שימושים רבים ושונים.

כיום, עם התקדמות הטכנולוגיה והשתלטות רשת האינטרנט על תחומים רבים בחיינו, השתנתה גם עבודתו של הארכיונאי והיא מבוססת כולה על הטכנולוגיה החדישה והמתקדמת ביותר. אולם, שיטות העבודה המסורתיות עדיין לא איבדו מהרלוונטיות שלהן והארכיונאים המקצועיים נדרשים להיות בקיאים הן בשיטות החדישות ביותר והן באלו המסורתיות.

לימודי ארכיונאי מורשה מקנים את הידע התאורטי והמעשי לצורך בניית ארכיונים וניהולם, תוך שימת דגש על שיטות ממוחשבות לסידור, לרישום, לשימור ולהנגשת החומר.

במהלך לימודי הארכיונאות, רוכשים המשתתפים מיומנויות עדכניות בתחום ניהול ועבודה בארכיונים. בוגרי הקורס יוכלו לפקח על ניהול המידע ביחידות כל ארגון כמו משרדי ממשלה, משרדי רשויות מקומית, תאגידים, מפעלים, חברות, תנועות פוליטיות, מוסדות חינוך והשכלה וכל גוף אחר בו קיימת מערכת מנהלתית. כמו גם על ניהול ושימור תיעוד היסטורי ועל הנגשתו לגוף היוצר שלו, לחוקרים ולקהל הרחב.

ארכיונאי מודרני מתפקד גם כמתעד פעיל בקרב הקהילה בה קיים הארכיון. הוא אוסף ארכיונים אישיים של אנשים פרטיים ומשפחות, מראיין, מצלם, יוזם תערוכות ומחקרים ונוטל חלק פעיל במערכת החינוך בכל הרמות.

מקום הלימודים
בית התנועה הקיבוצית, רחוב ליאונרדו דה וינצ'י 13, תל אביב

עיקרי תכנית הלימודים

  • לימודי התיאוריה מתמקדים בהבנת טבעו של חומר ארכיוני ובדרכי הערכתו, בהכרת מוסדות וארגונים בארץ ובעולם הפועלים בתחום הארכיונאות, בהבטים משפטיים ואתיים של המקצוע.
  • לימודי ההלכה למעשה מתמקדים בהכרת העקרונות והשיטות לניהול חומר ארכיוני: קליטה, איסוף, סידור ותיאור ממוחשב, בניית רשימות (קטלוגים) לשימוש החוקרים, כללי שימור ודיגיטיזציה והנגשת החומרים לציבור הרחב.
  • בנוסף ייחשפו הסטודנטים לעקרונות ניהול מוסדות הארכיוניים והובלת פרויקטים מיוחדים כמו תיעוד בעל פה, עבודה עם הקהילה, הקמת תערוכות, ניהול מערכות מידע ארכיוניות ושיתופי פעולה עם מוסדות מורשת אחרים.

מטרות הלימודים המרכזיות

  • להכשיר אנשי מקצוע בתחום הארכיונאות, התיעוד וניהול המידע ההיסטורי ולתת להם כלים מחשבתיים ומעשיים.
  • להקנות כלים להערכת החומר ולארגונו לשימורו לעיבודו ולהנגשתו לקהלים שונים למטרות שונות.
  • להקנות כלים מעשיים  לבניית ארכיון ולקביעת מדיניותו, כיחידה בארגון או כמוסד תרבות המהווה מקום לשימור זיכרון קולקטיבי.

תעודה - ארכיונאי מורשה
בסיום הלימודים יזכו הסטודנטים, אשר עמדו בהצלחה בכל דרישות הקורס, לתעודת "ארכיונאי מורשה" מטעם המרכז ללימודי חוץ ולימודי המשך במכללה האקדמית ספיר ומטעם האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע.

תעסוקה אפשרית עם סיום הלימודים
עם סיום הלימודים, בוגרי הקורס יוכלו להשתלב בעבודות במוסדות ציבוריים או פרטיים המכילים ארכיון מטעמם, בספריות ובמעבדות חקר, במוסדות ממשלתיים ובגלריות למוצרי אמנות או מפות, במוסדות להשכלה גבוהה, בחברות ארכיון דיגיטלי, בעיתונים ובארכיונים המאפשרים רכישת חומרים ממוחשבים. בנוסף, בוגרי הקורס יוכלו להקים עסק ארכיונאי על פי רעיון יזמי.

*בכפוף לתקנון- במסלול לשימור תרבות וארכיונאות

אנשי קשר

ריכוז אקדמי, הגב' גליה דובידזון

מוסמכתMLSׂ במגמה לארכיונאות, בבית הספר לספרנות, לארכיונאות ולמידע, האוניברסיטה העברית בירושלים.

מרכזת מטעם האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע.

מזכירות המרכז ללימודי חוץ והמשך

077-9802351/41

פקס - 08-6891282

infost@sapir.ac.il